10.04.2017 11:28

Česká taneční platforma 2017 zná své vítěze

Tanečnicí roku se včera na závěr festivalu Česká taneční platforma stala Helena Arenbergerová za výkon v inscenaci Jiřího Havelky a souboru VerTeDance s názvem Flow. Jako nejlepší inscenaci roku porota vyhlásila taneční sólo Terezy Hradilkové inspirované skákáním přes švihadlo nazvané Švihla. Česká taneční platforma během uplynulých čtyř dnů představila za účastni mezinárodních hostů to nejlepší z českého současného tance.

Nápad na sólo Terezy Hradilkové vznikl při práci na tanečním filmu Beating, natáčeném v pražském boxerském spolku Palaestra. Hradilkovou fascinovalo, jak boxeři dokáží skákat přes švihadlo, jejich lehkost, rytmus a pohyb rukou a nohou, který ji připomínal tanec. Představení ukazuje, že skákání přes švihadlo není jen dětská hra; symbolizuje i ambici, touhu po výkonu, snahu o sebezdokonalování. „Přeskakuješ sám sebe, překračuješ své hranice, nebo jsi naopak uvězněn v opakujícím se kruhu, ze kterého nelze vystoupit?," ptá se choreografka a tanečnice.

V inscenaci Flow již potřetí spolupracoval známý český soubor VerTeDance s divadelním režisérem Jiřím Havelkou. A představení je podle autorů jakýmsi kurzem základních technik štěstí pro čtyři tanečníky a skladatelku Beatu Hlavenkovou, která živě hraje na pódiu. Inscenace bodovala i v kategorii nejlepší design, porota ocenila za práci na ní Katarínu Ďuricovou.

Cenu pro nejlepšího manažera v oblasti současného tance dostal Jan Malík za práci pro soubor Nanohach. Založil ho v roce 2004, sám v něm také tančil a byl autorem několika choreografií. Po 12 letech soubor loni skončil a Malík s jeho dalším bývalým členem Michalem Záhorou založili nové uskupení Pulsar. Nanohach po dobu svého působení patřil k české taneční špičce.

V rámci festivalu Česká taneční platforma, který se koná už více než dvě desítky let, se také udílí Cena diváka. Dnes si ji odnesli Petra Tejnorová a Jaro Viňarský za inscenaci You Are Here, v níž se tanečníci pohybují v kruhu uprostřed diváků a která vypráví o lidských vztazích, předsudcích, zkušenostech. Úzký kontakt s protagonisty inscenace má podle záměrů tvůrců divákovi umožnit změnit i pohled na sebe sama.

http://www.tanecniplatforma.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, dto

Česká taneční platforma 2017 zná své vítěze

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.