20.02.2003 00:00

Česká televize uvádí

Česká televize vás zve na další dva díly cyklu Česká divadelní režie 20.století, kde můžete každý pátek od 20 hod. na ČT sledovat mnohdy krušné osudy významných režijních osobností minulého století. 21.února uvádíme portrét Alfréda Radoka a následující týden pak dokument o životních osudech Jana Grossmana.
Dalším zajímavým cyklem, který v nedávné době vznikl na půdě České televize, jsou Evropané, hodinová exkluzivní interview s významnými evropskými umělci. Další díl tohoto cyklu věnovaný rakouskému herci Klausi Mariovi Brandauerovi bude uveden ve volně komponovaném večeru 2.března na ČT 2 (od 21.30 hod.). Od 23.25 pak následuje film Rembrandt, kde Brandauer ztvárnil titulní roli.

Evropané

Klaus Maria Brandauer
Z Vysoké školy múzických umění ve Stuttgartu odešel už po dvou semestrech a nastoupil do angažmá v Zemském divadle v Tübingenu. Hrál také v Düsseldorfu, Salcburku a v Curychu, v roce 1972 se stal členem vídeňského Burgtheateru. Rakouský herec Klaus Maria Brandauer (1943) vytvořil řadu pozoruhodných rolí (svůj debut v Shakespearově hře Oko za oko nedohrál, protože ten den byl zastřelen J. F. Kennedy), a často se také ujímá režie. Přiznává, že měl štěstí a o svůj úspěch nemusel nikdy bojovat. Rád si povídá s lidmi a rád vypráví příběhy. Dělá tedy to, co ho baví. "Je mi jedno, z jakých důvodů přijdou lidé do divadla. Důležité je, že přijdou. A my musíme mluvit tak, aby nám rozuměli. Divadlo patří do oblasti zábavy a pokud publikum nebavíme, je to špatné." Tvrzení některých lidí, že se nezajímají o politiku, považuje za hloupé, protože "všichni jsme její součástí?" Je žhavým zastáncem sjednocené Evropy: "Lehké to nebudeme mít my ani vy. Bude to trvat hodně dlouho a budeme se potýkat s velkými problémy, ale Evropa bez Ruska je nemyslitelná." A jeho poselství? "V okamžiku, kdy sám žádám o porozumění, musím ho mít i pro druhé. To nám pak navzájem dává záruku důstojnosti, přátelství a schopnosti domluvit se. A dokud spolu mluvíme, neurážíme si hlavy." I když mezinárodní proslulost získal díky roli ve filmu Istvána Szabóa Mefisto, filmování považuje za nudné: "Nebaví mě čekat několik hodin v karavanu, abych pak mohl říct pár vět." Úlohu v bondovce Nikdy neříkej nikdy chtěl odmítnout: "Pak mi ale zavolal Sean Connery a řekl, že na to máme hodně peněz a užijeme si spoustu legrace. To byl dobrý ´umělecký´ důvod."
Vysílání: 2. 3. 2003, 21.30 hod., ČT2

Rembrandt
Tvůrci francouzského koprodukčního filmu Rembrandt se zaměřují na určité epizody ze života jednoho z největších světových umělců. Zároveň se jejich prostřednictvím snaží zachytit pozadí vytvoření některých jeho obrazů. Titulní postavu Rembrandta naplnil herec Klaus Maria Brandauer strhujícími emocemi, energií a hlubokou osobitou životností.
Rembrandt van Rijn (1606 - 1669) se ve vzpomínkách krátce vrací až do raného dětství, jádro vyprávění je však pevně spjato s malířovým příchodem do Amsterdamu a se třemi ženami jeho života. Tou první byla milovaná Saskia Uylenburghová (1612 - 1642), další zralá vdova Geertje Dircxová a konečně poslední nejbližší bytostí byla stárnoucímu Mistrovi služebná Hendrickje Stoffelsová (1615 -1663). Rembrandtovo rodinné zázemí však bylo poznamenáno tragickými ztrátami: muž přežil všechny tyto ženy, přežil smrt čtyř dětí včetně dospělého syna Tita. Nakonec mu zůstala jen dospívající dcera Cornelia, která svými zápisky uzavírá malířův příběh. Do Rembrandtova osudu ovšem výrazně zasahovala i amsterdamská společnost: umělec prožil chvíle slávy i prudkého odmítnutí, etapy bohatství i chudoby, do níž byl zahnán jen proto, že se příliš odlišoval od vžitých představ.
Vysílání: 2. 3. 2003, 23.25 hod., ČT2

Autor článku: redakce