05.02.2018 11:16

Česká televize uvede 5. února záznam inscenace Amadeus z Divadla na Vinohradech

Inscenace Amadeus se poprvé dostane z divadelních prken na televizní obrazovky. Divácky úspěšný projekt bude mít v pondělí 5. února v Divadle na Vinohradech derniéru, při té příležitosti program ČT art odvysílá od 20:20 záznam představení, oznámila ČTK mluvčí České televize Karolína Blinková.

„Dlouho nebylo možné pořídit tento záznam, protože vysílací práva vztahující se na jakoukoliv audiovizuální podobu díla byla zakoupena pouze pro stejnojmenný film Miloše Formana z roku 1984 oceněný osmi Oscary," uvedl dramaturg Ondřej Šrámek. Podle něj se tak inscenace pražského Divadla na Vinohradech v režii Martina Čičváka, která měla premiéru před více než třemi lety, stala první, kterou se podařilo natočit. „Velké poděkování patří samotnému Miloši Formanovi a jeho producentovi Dennisi Asplandovi, bez nichž by se nám nikdy práva na televizní uvedení nepodařilo získat," dodal.

Příběh vypráví o geniálním skladateli Wolfgangu Amadeu Mozartovi, jenž se stane obětí závistivého Salieriho toužícího po slávě a uznání. V hlavních rolích divadelní inscenace, jejíž text napsal v roce 1979 anglický dramatik Peter Shaffer a záhy se stala celosvětovým hitem, se představí Ondřej Brousek jako Mozart a jako závistivý dvorní skladatel Antonio Salieri Jiří Dvořák.

Shafferův text inspiroval tvůrce k řadě inscenací v Česku i na Slovensku. Jako první hru v tehdejším Československu uvedlo plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla už v květnu 1982 a vzápětí i divadla v Liberci, Brně a také Městská divadla pražská. Tam Salieriho alternovali Boris Rösner a Václav Voska, Mozarta hrál Viktor Preiss. V roce 2000 na Palmovce excelovali Jiří Langmajer a Jiří Bartoška.
Příběh o příčinách smrti nejslavnějšího klasicistního skladatele, který pro světovou dramatickou literaturu objevil už Puškin (Mozart a Salieri) a který je založený především na dobových fámách, posloužil Shafferovi k demonstraci „srážky génia s průměrností", jak sám pojmenoval téma své hry. Ve vinohradské inscenaci však nejde o nerovný souboj muže nadaného s mužem bez talentu, ale o boj prvních dvou ve stejném oboru.

https://www.divadlonavinohradech.com/divadelni-hra/amadeus

Autor článku: ČTK: bor, snm