20.04.2005 00:00

Čeští dramatici v New Yorku

Čtvrtý ročník projektu Veřejné čtení současných českých her v New Yorku, organizovaný organizaci Immigrants´ Theatre Project (USA), The Public Theatre (USA), Českým centrem New York, českým Divadelním ústavem a agenturou DILIA se odehraje v květnu 2005 v prestižním newyorkském divadle The Public Theatre.

Hlavním cílem projektu je prezentovat současnou českou dramatiku v „hlavním divadelním městě“ Ameriky, kde má mnoho divadelních teoretiků, kritiků, studentů a umělců možnost shlédnout a poslechnout si překlady českých divadelních her.
    První ročník tohoto projektu se odehrál v roce 2002 v divadle St. Henry Settlement, a představil americkému publiku hry českých klasiků dvacátého století (K. Čapka, V. Havla, J. Topola). Další ročník se odehrál v New York Theatre Workshop, známým divadlem zabývajícím se podporou současného dramatu a byly zde prezentovány nejnovější české hry (napsané za posledních deset let). Od té doby trend prezentace nejnovějších her zůstává - akce se přestěhovala do ještě prestižnějšího divadla The Public Theatre.
V chystaném 4. ročníku se představí následující hry (tučně označené zastupuje DILIA):

  1. MiriamL. Lagronové

  2. AkvabelyD. Drábka

  3. Je SuisE. Tobiáš

  4. Tři sestry – I. Volánkové

Cesta dramatiků (E. Tobiáš a D. Drábek) do New Yorku jim umožní prezentovat svoji tvorbu (a zároveň také současné české divadlo) osobně a to formou diskusí s diváky po veřejném čtení her.


Tento projekt je podpořen veřejnými fondy New York City Department of Cultural Affairs a Ministerstvem kultury České republiky.

Zdroj: matasek@dilia.cz

Autor článku: Informace z divadel