10.01.2017 12:22

Čeští tanečníci bilancují, jeden soubor končí, druhý slaví

Dva přední české taneční soubory počátkem roku bilancují svou dosavadní kariéru. Mezinárodní skupina 420people, kterou založili čeští tanečníci a choreografové, oslaví desáté výročí svého působení. Na 18. a 19. ledna připravuje program na Novou scénu, kde se představí zakladatelé souboru Václav Kuneš a Nataša Novotná a hosté. Dvanáct let letos slaví další tuzemský taneční soubor, skupina Nanohach. Ta se ale rozhodla letos svou činnost ukončit. Původní sestava souboru se sejde 14. ledna ve Studiu Alta, aby naposledy vystoupila před publikem.

Skupinu založilo v roce 2004 několik absolventů taneční Konzervatoře Duncan centre. Jan Malík, Michal Záhora, Lea Švejdová, Mariana Novotná a Marta Trpišovská si mezi hlavní cíle vytkli podporu taneční profese, autorské tvorby a spolupráci českých tanečníků se zahraničními choreografy. Soubor spolupracoval s významnými světovými autory, jako byli Nigel Charnok, Ioana Mona Popoviciová nebo Fabrice Ramalingom.
Duší souboru a jeho hlavním hybatelem byl od počátku tanečník a produkční Jan Malík. "Od začátku se věnujeme něčemu, co je výjimečné a stálo za to tomu věnovat energii. Tím, že jsme nikdy neměli kmenového choreografa, kolem kterého vzniká jasná vize, se naše tvorba vlastně tříštila. Ale v tom právě byla naše rozmanitost," uvedl.
Na začátku práce souboru bylo sedm tanečníků, za 12 let připravili 32 představení a mezinárodních projektů. Poslední premiéru soubor uvedl letos v květnu. V sobotu se rozloučí uvedením choreografie Move on. Kromě původní sestavy souboru se v programu představí i hostující tanečníci a tanečnice z minulosti.
"Ukončení práce souboru vnímáme jako přirozený proces. Členové se ve skupině vyvíjeli a vyvíjejí celou dobu umělecky i samostatně. Rozhodli jsme se dál jít každý svojí cestou, zůstáváme však lidsky i umělecky spřízněni," řekl ČTK k rozpuštění souboru již dříve jeho zakladatel, tanečník, producent a manažer Jan Malík. Představení souboru Nanohach i sami tanečníci získali četná ocenění - mimo jiné několikrát cenu udílenou dříve pod názvem Cena Sazky za objev v tanci a za nejlepší interpretaci. Jan Malík byl za svoje aktivity v současném tanci oceněn porotou festivalu Next Wave titulem Osobnost roku 2014.

Stejně dlouho jako Nanohach na české taneční scéně působí soubor VerTeDance a o dva roky později, na přelomu let 2006/2007 založili dva bývalí dlouholetí členové Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána skupinu 420people. Ve spolupráci s umělci z různých oborů naplňují svou uměleckou vizi a produkují tvorbu s pomyslnou značkou Made by Czechs, soubor 420people je však zároveň součástí mezinárodní tvůrčí scény. Kromě autorské tvorby Kuneše a Novotné je součástí fungování souboru spolupráce se světovými jmény choreografické scény, mezi něž patří Jiří Kylián, Anna Van den Broeková nebo Jo Strømgren.

http://www.nanohach.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot