05.02.2004 00:00

Choreograf Puttó v Praze

Divadlo Ponec uvádí představení Xeastdance 3 men maďarského choreografa Istvana Juhóse, které proběhne ve dnech 9. a 10. února 2004 ve 20.00 v divadle Ponec. Tanec jako nejkratší / přímá cesta k lidskému nitru / duši. Jedná se o českou premiéru (světová premiéra 3 men byla 18. a 19. listopadu 2003 v Budapešti) a inscenace bude předvedena v rámci společného večera s choreografií "O II" - (V. Knytlová, T. Ondrová a H.Arenbergerová).

Istvan Juhos alias Puttó patří ke generaci mladých maďarských tanečníků a choreografů. Díky svým kvalitám se vypracoval na špičku současného tance nejen v Maďarsku, ale i v rámci evropské a izraelské scény. Spolupracoval s mnoha proslulými tanečními soubory a choreografy jako např. izraelský Batsheva Dance Company s Ohadem Naharinem a Wimem Vandekeybusem, Kibbutz Dance Company, Szeged Contemporary Ballet, Tanz-Forum Köln, Ballet Theatre Augsburg a další. Pro Istvana Juhos je tanec tou nejpřímější cestou k lidskému nitru. Ve své práci vždy hledá co nejpřirozenější způsob pohybu, využívá toků energie, zemské přitažlivosti, hudební inspirace, vztahů v prostoru a lidského kontaktu. Choreografie 3 men, která měla světovou premiéru v listopadu loňského roku v Budapešti, se zaměřuje na vztah 3 mužů - tanečníků, kteří v rámci jednoho omezeného prostoru hledají své teritorium a důstojnost. Při tanci se uvolňuje silná mužská energie, která doslova "rozviřuje" vzduch v sále Istvan Juhos se narodil v maďarském Dunaujvarosi v roce 1969. Po studiích na budapešťské baletní škole Jessenszky Endre Ballet School se vzdělával v současném tanci u řady dalších učitelů jako Anouk Van Dijk, Rui Horta, Amanda Miller, Ben Craft, Jose Biondi, Amir Kolben, Rasa Hammadi a další. V roce 1997 založil Istvan Juhos soubor Puttó and Panja Dance Ensemble, s nímž vytvořil řadu vlastních choreografií. Soubor vystupoval na mnoha tanečních festivalech a v prestižních divadlech po celé Evropě a severní Americe.

Od roku 1999 působí v Ballet Theatre Augsburg zároveň jako tanečník a učitel. Kromě vlastního souboru vytvořil choreografie pro Batsheva Ensemble, Szeged Contemporary Ballet, Susanne Dellal Dance Centre, Györi Ballet, Pecsi Ballet či Ballet Theatre Augsburg. Vedle toho, že je tanečníkem a choreografem, vedl několik tanečních seminářů a workshopů - v Praze, Mnichově, Budapešti, Alma-Atě či Amsterodamu. Je držitelem choreografických cen ze soutěží v Budapešti a Groningenu. Ponec - scéna pro současný tanec a pohybové divadlo. Divadlo Ponec provozuje občanské sdružení Tanec Praha. Divadlo Ponec, Husitská 24A, 130 00 Praha 3, www.divadloponec.cz

Autor článku: redakce