13.02.2014 18:13

Činoherní klub uvádí: Nezávislé divadelní studio De Facto Mimo

V neděli 23. února bude hostem pravidelné přehlídky divadla Ve Smečkách vskutku pozoruhodný poloprofesionální divadelní soubor De Facto Mimo z Jihlavy. Tentokrát se představí vztahovou komedií o krizi středního věku Láska a jiné superschopnosti. 

Už od prosince 2012 má Nezávislé divadelní studio De Facto Mimo z Jihlavy v repertoáru inscenaci svého autora, režiséra a principála Martina Koláře Láska a jiné superschopnosti. Uvádí ji slovy, že jedná o „pravdivou komedii o lásce pro každého, kdo se ji nebojí prožít a nemá strach, že se na to přijde“. A dodává přitom, že jakákoliv podobnost s žijícími osobami je „záměrně čistě náhodná“.

O tom, že stojí za to jihlavský soubor navštívit, Vás možná přesvědčí jeho báječná vizitka: „DE FACTO MIMO vzniklo v roce 2000 jako nezávislé divadelní studio. Původním záměrem bylo dát prostor více tvůrčím osobnostem, které, každá se svou skupinou nadšenců a zcela po svém, využijí získaný prostor – variabilní sál pro necelých 50 diváků. Z několika režisérů však postupem času zůstal pouze Martin Kolář, který se skupinou nejvytrvalejších herců tvoří současné jádro sdružení. To už není vázané na jeden prostor – představení vznikají tak, aby je bylo možné zahrát všude, včetně venkovních prostorů, jakými jsou parky, hrady, zámky či náměstí. Slovo MIMO v názvu sdružení znamená JINDE, VEDLE, STRANOU a má symbolizovat postavení divadla mimo běžné a obvyklé divadelní přístupy, cesty a prostory. DE FACTO pak znamená, že to myslíme vážně, opravdově, a že to vlastně jinak než JINAK ani neumíme. Poetika De Facto Mimo staví především na kontaktu s divákem a snaží se proto stírat hranice mezi jevištěm a hledištěm (opona, zvýšené jeviště). Především v pohádkách herci komunikují s diváky, zapojují je do děje a improvizují podle reakcí publika.

De Facto Mimo je poloprofesionální soubor, protože se snaží o profesionální divadlo v amatérských podmínkách. Všichni herci mají jiné zaměstnání, které je živí, divadlo je pro ně volnočasová aktivita, která čas od času přináší příjemný pocit z úspěchu a někdy dokonce honorář. Mezi největší úspěchy De Facto Mimo patří několikerá účast na národní přehlídce nejlepších amatérských divadelních počinů Jiráskův Hronov a na mezinárodních festivalech ve Finsku a v Jižní Koreji. Představení: radioaktivní satira Hukot 4, pohádky Modrej drahokamen a Zelené prasátko, nonverbální Groteska. Z dalších představení: autorské hry Šaškumprásk (klauniáda pro děti) a Voda na kafe (drama potměšilé vdovy), Čechovovy NámluvyVýběrčí Milana Uhdeho, montáž textů H.-P. Camiho Návrat zpopelněného, Mrožkův Karel, pohádka Kašpárek a drak. Z původního multigeneračního složení divadla ještě zaujaly hry Drahoušek Anna rakouské autorky Vereny Kanaan a Měla jsem hezký život, pane podle povídky Ivana Bunina, obě s Evou Čurdovou v hlavní roli.

Nejnovější dokončené projekty: znovu Camiho montáž, tentokrát Kleštěnec z pralesa, vztahová komedie o krizi středního věku Láska a jiné superschopnosti, remake Hukot 4 (a půl) a pohádky Kája v cirkuse a Velká hasičská pohádka.“

Zveme Vás srdečně v neděli 23. února do pražského Činoherního klubu na DE FACTO MIMO!

http://www.cinoherniklub.cz/index.php/ck-uvadi/l-ska-a-jin-superschopnosti.html

Autor článku: Radvan Pácl

Činoherní klub uvádí: Nezávislé divadelní studio De Facto Mimo