16.01.2018 13:04

Činoherní klub uvede hru Vojtěcha Maška Černý med

Novinkou pražského Činoherního klubu bude v pátek 19. ledna původní autorský text Vojtěcha Maška s názvem Černý med. V komorním příběhu stojícím na dialogu muže a ženy, který postupně odhalí jejich složitý vztah, se objeví Vasil Fridrich a Ivana Uhlířová. Ta s autorem hry inscenaci režírovala.

„Situace je budována zpočátku jako detektivní zápletka s prvky kafkovské absurdity," charakterizovala inscenaci mluvčí divadla Alice Bláhová. „Proti sobě stojí Vyšetřovatelka a Vyšetřovaný, jejich rozhovor ale postupně evokuje mechanismy dalších možných vztahů a souvislostí," dodala. Tématem hry je podle ní "hra" ve smyslu budování virtuálních světů a touha být autorem svého životního příběhu.

Spisovatel a dramatik Eugen Loebl je předvolán k výslechu kvůli vysvětlení zdánlivé maličkosti. Vyšetřovatelka Ester zahajuje zpočátku velmi korektní výslech. Postupně se odhaluje, že jde o zamotaný případ a Loebl se ocitá v pasti. Vyšetřovaná věc je vždy zpochybněna a nabízejí se nová vysvětlení, bourající ta původní.

Výsledkem je podle dramaturgyně Evy Prchalové tvar, který využívá a rozvíjí tradici textů stojících na promyšlené práci s dialogem, jazykem a přesném hereckém provedení. „Účelem je navodit dojem klasické bravurní a zpočátku konvenční divadelní hry. Ten potom postupně rozkládat a podvratně nabourávat prostředky divadla moderního, hledajícího nové vyjadřovací postupy," uvedla. „Zatím vám nemůžeme sdělit více, celý případ je v tuto chvíli v šetření. Vše se odehraje v pravý čas a všechny důležité informace vám budou sděleny," píše se v programu k inscenaci.

http://cinoherniklub.cz/

Autor článku: ČTK: bor, jw