26.06.2019 09:44

Činoherní studio uvede na hradě Střekov premiéru inscenace Sen noci svatojánské

Činoherní studio v Ústí nad Labem se rozloučí s divadelní sezonou premiérou hry Sen noci svatojánské. Kulisou pro inscenaci Williama Shakespeara bude gotická zřícenina hradu Střekov, který letos slaví 700. výročí. ČTK o tom informoval mluvčí divadla Petr Kuneš. Premiéra komedie se uskuteční 27. června.

Činoherní studio letos pokračuje v tradici uvádět na konci sezony na neobvyklých místech premiéru některé z her anglického dramatika. V posledních letech se režií těchto letních inscenací převážně zhostil režisér Filip Nuckolls, nejinak je tomu u Snu noci svatojánské.

Režisér vyzdvihl několik zvláštností této komedie. „Patří mezi pouhé tři kusy, které Shakespeare nenapsal podle nějaké předlohy, je jedinou hrou, kterou nenapsal pro klasické jeviště - je to svatební komedie, o které nevíme, kde a kdy se přesně hrála, ale je asi zřejmé, že byla napsána pro nějakou dvorskou svatbu. Jediné, co víme, že se hrála v roce 1604 před králem Jakubem a že byla velmi populární, neboť za Shakespearova života vyšla tiskem dokonce dvakrát," uvedl režisér.

Po boku Nuckollse v roli dramaturga vystřídal Vladimíra Čepka ředitel Činoherního studia Jiří A. Trnka. Činoherní studio mělo Sen noci svatojánské v repertoáru i v sezoně 1998/99, kdy ji zrežíroval Jakub Korčák a stejně jako nyní i tehdy v ní účinkovali Jaroslav Achab Haidler, Marta Vítů a Matúš Bukovčan.

Premiéra se uskuteční na ústecké středověké dominantě, na hradě Střekov, ve výšce 110 metrů nad řekou Labe a stane se tak součástí oslav 700 let historie gotického hradu patřícího rodu Lobkowiczů. Inscenační záměr počítá i s interiérovou variantou. První uvedení v divadle v pondělí 16. září bude zároveň zahájením 48. sezony.

V létě soubor odehraje Sen noci svatojánské také na zámku v Děčíně, na zámku Nový hrad v Jimlíně a na festivalu Divadelní zahrada v Ústí nad Labem.

Do inscenace vtělili tvůrci prvky nového cirkusu a akrobacie, které pomáhá nazkoušet Tomsa Legierski, akrobat, mim, sportovec a umělecký šéf Divadla Alfa. Kapelníkem a autorem hudby je Ondřej Švandrlík. Výpravu a kostýmy má na starosti zkušený výtvarník Jan C. Löbl. Výrazně výtvarně promluví do hry velké pohyblivé loutky Lukáše Kuchinky.

Ve Snu noci svatojánské se objeví až na jednu výjimku kompletní herecký soubor Činoherního studia, který nastoupí v příští 48. sezoně divadla.

https://www.cinoherak.cz/

Autor článku: ČTK: fir kš

Činoherní studio uvede na hradě Střekov premiéru inscenace Sen noci svatojánské

Inscenace

17.10.2019

Divadlo LETÍ oslaví 15 let

Divadlo LETÍ oslaví v roce 2020 patnáct let své existence a rozhodlo se pro  netradiční oslavu. V průběhu roku uvede tři nové inscenace původních textů režisérů Daniela Špinara, Mariána Amslera a Kashy Jandáčkové. Novinky chystá také na poli scénických čtení.

17.10.2019

Blíží se první premiéra Komorní scény Aréna v sezóně Rok rozmarných her

Komorní scéna Aréna uvádí vlastní dramatizaci jediného v úplnosti dochovaného antického románu, který nás napříč staletími bohužel utvrzuje v poznání, že jsme se jako lidstvo nikam neposunuli a stále tápeme ve stejném bludném kruhu přání a tužeb jako naši vzdálení (a často tak vychvalovaní) antičtí předkové. Román Proměny platónského filosofa Lucia Apuleia z 2. století n. l. líčí neuvěřitelné příhody zámožného mladíka Lucia, který se díky své touze po rozmarných dobrodružstvích proměnil v osla.

17.10.2019

Cirk La Putyka vzdá v dubnu 2020 v O2 universu velkolepou poctu českému cirkusu. Završí tak oslavy 10. výročí souboru

Soubor Cirk La Putyka připravuje od 25. do 27. dubna 2020 do nového prostoru O2 universum největší projekt ve své historii, kterým zároveň završí oslavy svého desátého výročí: sérii čtyř velkolepých představení nazvaného Cesty. Během něj domácí i zahraniční tvůrci za účasti čtyřiceti akrobatů, herců, tanečníků a hudebníků provedou diváky dějinami cirkusu u nás.