26.06.2019 09:44

Činoherní studio uvede na hradě Střekov premiéru inscenace Sen noci svatojánské

Činoherní studio v Ústí nad Labem se rozloučí s divadelní sezonou premiérou hry Sen noci svatojánské. Kulisou pro inscenaci Williama Shakespeara bude gotická zřícenina hradu Střekov, který letos slaví 700. výročí. ČTK o tom informoval mluvčí divadla Petr Kuneš. Premiéra komedie se uskuteční 27. června.

Činoherní studio letos pokračuje v tradici uvádět na konci sezony na neobvyklých místech premiéru některé z her anglického dramatika. V posledních letech se režií těchto letních inscenací převážně zhostil režisér Filip Nuckolls, nejinak je tomu u Snu noci svatojánské.

Režisér vyzdvihl několik zvláštností této komedie. „Patří mezi pouhé tři kusy, které Shakespeare nenapsal podle nějaké předlohy, je jedinou hrou, kterou nenapsal pro klasické jeviště - je to svatební komedie, o které nevíme, kde a kdy se přesně hrála, ale je asi zřejmé, že byla napsána pro nějakou dvorskou svatbu. Jediné, co víme, že se hrála v roce 1604 před králem Jakubem a že byla velmi populární, neboť za Shakespearova života vyšla tiskem dokonce dvakrát," uvedl režisér.

Po boku Nuckollse v roli dramaturga vystřídal Vladimíra Čepka ředitel Činoherního studia Jiří A. Trnka. Činoherní studio mělo Sen noci svatojánské v repertoáru i v sezoně 1998/99, kdy ji zrežíroval Jakub Korčák a stejně jako nyní i tehdy v ní účinkovali Jaroslav Achab Haidler, Marta Vítů a Matúš Bukovčan.

Premiéra se uskuteční na ústecké středověké dominantě, na hradě Střekov, ve výšce 110 metrů nad řekou Labe a stane se tak součástí oslav 700 let historie gotického hradu patřícího rodu Lobkowiczů. Inscenační záměr počítá i s interiérovou variantou. První uvedení v divadle v pondělí 16. září bude zároveň zahájením 48. sezony.

V létě soubor odehraje Sen noci svatojánské také na zámku v Děčíně, na zámku Nový hrad v Jimlíně a na festivalu Divadelní zahrada v Ústí nad Labem.

Do inscenace vtělili tvůrci prvky nového cirkusu a akrobacie, které pomáhá nazkoušet Tomsa Legierski, akrobat, mim, sportovec a umělecký šéf Divadla Alfa. Kapelníkem a autorem hudby je Ondřej Švandrlík. Výpravu a kostýmy má na starosti zkušený výtvarník Jan C. Löbl. Výrazně výtvarně promluví do hry velké pohyblivé loutky Lukáše Kuchinky.

Ve Snu noci svatojánské se objeví až na jednu výjimku kompletní herecký soubor Činoherního studia, který nastoupí v příští 48. sezoně divadla.

https://www.cinoherak.cz/

Autor článku: ČTK: fir kš