15.12.2021 14:42

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede sci-fi Den člověka

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede čtvrtou premiéru jubilejní 50. sezony, a to sci-fi s názvem Den člověka. Diváci inscenaci s herečkami Annette Nesvadbovou, Andreou Bereckovou a Klárou Suchou poprvé uvidí ve čtvrtek 16. prosince. Knižní předlohou povídkového románu Město od Clifforda D. Simaka se nechali inspirovat režisér Petr Uhlík a dramaturgyně Kateřina Součková.

Jedna z nejslavnějších knih svého žánru oba tvůrce okouzlila natolik, že se ji rozhodli volně adaptovat na divadelní jeviště studiové scény Obejvák ve třetím patře divadla, kam se vejde asi 40 návštěvníků. „Je to naše intervence do toho prostoru tady," upřesnil Uhlík. Hra se odehrává ve smaragdově zeleném pokoji v Ústí nad Labem, který se v ilustrované formě objevil také na plakátech.

„My jsme si z té knížky, která je o vztahu Země versus vesmír, vytáhli hlavně téma vztahu k domovu, který jsme zkoncentrovali tady do obývacího pokoje," řekla dnes ČTK dramaturgyně. Podle ní se i k pandemii či izolaci váže bilance ve společnosti nad tím, zda domov opustit, nebo v něm setrvat. Autory inscenace podle Součkové na sci-fi zaujalo, že má nějakým způsobem akcentovat to, co nás zajímá na naší současnosti. „Z našeho pohledu přitom stále z duchu románu vycházíme, ale vedeme s ním dialog ze současné perspektivy," dodala.

Pro Uhlíka i Součkovou šlo o debut na půdě Činoherního studia v Ústí nad Labem. Uhlík doposud působil v divadle jako herec, Součková je novou posilou souboru. „Je to hrozně příjemné prostřední s lidmi, kteří se zajímají o to něco dělat a něco hledat. Je to zajímavý prostor i divadlo a pro mě je to zajímavá práce," shrnula Součková.

https://cinoherak.cz/

Autor článku: ČTK: trs, kš