14.03.2019 11:17

Činohra Národního divadla Brno dokončuje inscenaci věnovanou osudu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka

Činoherní soubor Národního divadla Brno dokončuje novou inscenaci věnovanou osudu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Představení má divákům přiblížit Těsnohlídkovu komplikovanou osobnost a jeho životní peripetie, řekla dnes novinářům na tiskové konferenci režisérka Zoja Mikotová.

Název inscenace Mne blesk se dotekl tvůrci převzali z básně, kterou Těsnohlídek napsal před svou smrtí. Hra je součástí cyklu Spílání Brnu, který divákům představuje osobnosti spjaté s městem. Zájemci mohou hru zhlédnout od 22. března v divadle Reduta.

„Ve hře si diváci připomenou to, co je o autorovi všeobecně známé, ale také se dozví něco nového. Chtěla jsem rozšířit povědomí o samotném autorovi a poukázat na jeho citlivost a tragické události, které se kolem něj děly," dodala Mikotová.

Spisovatele v inscenaci ztvární Dušan Hřebíček, dobové kostýmy připravila Marie Jirásková. Herci budou také zpívat, hudbu připravil Zdeněk Kluka.

„V programu si diváci mohou přečíst krátkou vzpomínku Těsnohlídkova syna Milana. Tento text jsme převzali z archivu v Bílovicích nad Svitavou, kde Těsnohlídek pobýval," řekl dramaturg inscenace Pavel Jurda.

Rudolf Těsnohlídek byl novinář a spisovatel, pocházel z Čáslavi. Proslavil se svou lyrickou bajkou o chytré lišce Bystroušce. Autor působil v Brně v Lidových novinách, kde psal především soudničky.
Těsnohlídek trpěl depresemi už od dětství, velkou ranou pro něj byla tragická smrt jeho první ženy. V okolí Brna ho zaujaly Bílovice nad Svitavou, kde žil osm let, čerpal inspiraci pro svá díla a poznal svou druhou manželku. Zasloužil se o vznik dětského domova Dagmar a o tradici městských vánočních stromů s charitativními sbírkami. Spisovatel se v roce 1928 postřelil přímo v redakci do břicha a na následky zranění zemřel. Bylo mu 45 let.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: sns, hj