13.02.2012 16:42

Činohra ND chystá hry o finanční krizi a vyrovnávání s minulostí

Činohra Národního divadla (ND) chystá v únoru dvě premiéry. Komedii o penězích a dluzích s názvem Enron aneb Zkrocení zlé firmy od Lucy Prebbleové v nastudování režiséra Michala Dočekala uvede Stavovské divadlo 16. února. Příběh politické vězenkyně z 50. let Má vzdálená vlast z pera Karla Steigerwalda a v režii Ivana Rajmonta se bude hrát od 17. února na Nové scéně.    
Podle ředitele ND Ondřeje Černého ukazují obě nové hry, že moderní divadlo, které reaguje na aktuální témata, není jen doménou experimentálních scén. "Je i zásadní dramaturgickou ambicí naší velké činohry," uvedl Černý. 
   
Námětem hry Enron se stal neblahý osud stejnojmenné gigantické energetické společnosti, který v roce 2001 předznamenal současnou světovou finanční krizi. Hra zachycuje způsob, jakým se z úspěšné texaské firmy stal padlý obr s miliardovými dluhy.
V roce 2009 byla hra poprvé uvedena na jevišti londýnské Royal Court Theater, posléze byla nominována na Olivierovu cenu za drama.    
V roli sebevědomého podvodného finančníka Skillinga, kterého Dočekal označil za "Jana Husa tržního liberalismu", se v české premiéře představí David Matásek. Spolu s ním budou s finanční katastrofou bojovat například Jan Dolanský, Václav Postránecký nebo Petra Špalková.
"Enron je hra o podvodné americké firmě, ale v důsledku je to hra o ztrátě důvěry. Ztratili jsme důvěru v trh, politiku a politiky, měnu, policii, soudy, ztrácíme důvěru v systém. Ztrácíme důvěru v to, co jsme," uvedl režisér Dočekal. Ve hře podle něho nechybí ani "jarmareční teatralita". "Chvílemi to na jevišti vypadá, jako bychom nacvičovali na silvestra na Novu," řekl dnes novinářům.    


Národní divadlo: Enron, foto: Martin Kámen

Předlohou Steigerwaldovy hry Má vzdálená vlast se staly zápisky Dagmar Šimkové, která strávila 15 let v komunistickém vězení. Své zážitky popsala velmi sugestivně v knížce Byly jsme tam také. Námětem hry ale není podle autora tehdejší krutost režimu, ale dnešní neschopnost se k této minulosti postavit.    
Hlavní postava, kterou ztvárnila Eva Salzmannová, neúspěšně usiluje o svou rehabilitaci. Roky ve vězení přežila v zápase s jasným nepřítelem; dnešní nepřítel je ale neohraničený a nejasný. Hra toto vše reflektuje tragikomicky, s ironií se dívá na marnost českého vyrovnání s minulostí, na marnost a nemožnost tlusté čáry za ní, na ubohost české podoby rozloučení s komunismem.    
"Hra má tři roviny - komunistický koncentrák v 50. letech, naše všední dny zapomínání, mlčení a zastírání a australský život emigrantky, které komunisté zničili bezdůvodně život. Složit z těchto tří rovin osud velké a originální ženy, která se komunismem nikdy neinfikovala, je pro mě velmi obtížné," uvedla Salzmannová. Podle ní je hra nejen ostrá, ale i hodně vtipná. "Lidi by se měli smát a zároveň mít na zádech ledový pot," dodala.
Po premiéře bude ve foyeru Nové scény zahájena výstava s názvem Dagmar Šimková - Rackové s křikem poletují kolem mne. Nakladatelství Činohry ND navíc vydává oba tituly knižně.


Národní divadlo: Enron, foto: Martin Kámen

Autor článku: ČTK: vas, rot, foto: Martin Kámen

Činohra ND chystá hry o finanční krizi a vyrovnávání s minulostí