05.09.2017 12:27

Činohra v Liberci nabídne sedm novinek včetně muzikálu

Repertoár činohry libereckého divadla F. X. Šaldy v letošní divadelní sezoně obohatí sedm nových titulů. Vrcholem by měl být muzikál Ženy na pokraji zhroucení v režii Martiny Schlegelové. Novinářům to dnes řekl dramaturg činohry Tomáš Syrovátka.

„Čekáme, že o něj bude z novinek největší zájem," uvedl. Komediálně laděná inscenace inspirovaná příběhem milostných dobrodružství několika španělských žen by měla v repertoáru po čtyřech letech nahradit jiný úspěšný muzikál - Monthy Python´s Spamalot. Nový muzikál bude mít premiéru v únoru příštího roku. Hudbu k němu složil David Yazbek.

Podle vedoucího činohry Šimona Dominika při výběru novinek kladli určitý důraz na původnost. „Hned čtyři tituly z těch sedmi jsou věci, které nikde jinde u nás neuvidíte. Jsou to dvě zcela původní adaptace literárních děl napsané speciálně na míru našeho souboru. Je tam jedna úplně původní hra vzešlá z dramatické soutěže a jedna česká premiéra současné zahraniční hry," dodal.

Dvě z těchto děl zároveň reflektují tragicky přelomové události 20. století a jejich kulaté výročí. Sto let od Velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR) připomene groteska Leninovi balzamovači s dobovými vtipy, které bude ve hře vyprávět z mrtvých periodicky vstávající Lenin. K 70. výročí od února 1948 činohra uvede původní dramatizaci satirického románu Jaroslava Žáka nazvanou Konec starých časů. Podle Dominika nabízí Žákova kniha na události té doby nezvyklý pohled. „Je psaná z pohledu člověka, který neví, jak to dopadne," dodal.

Nezvyklé bude také zpracování slavné verneovky Tajuplný ostrov, kde kapitán Nemo bude kabaretiér z Montmartru. „Inscenace by měla být poctou Julese Verneovi. Na druhou stranu nepracujeme s jeho předlouhou nijak úzkoprse, naopak bereme ji jen jako východisko a nakládáme s ní velice svobodně," uvedl Syrovátka. Cílem je, aby inscenace vytvořená na míru souboru zaujala děti i dospělé.

Světovou premiéru bude mít v divadle hra Žijeme? od mladé slovenské autorky Lenky Čepkové, která byla oceněná v mezinárodní soutěži v Norimberku. Hra je mozaikou příběhu lidí, kteří se míjejí a nerozumí si.

Činohra chystá i dvě díla význačných německých autorů. Jako první novinku sezóny uvede na začátku října Mučedníka od Mariuse von Mayenburga, jež nabídne mrazivě groteskní pohled na náboženský fundamentalismu. Poslední premiérou sezóny bude v červnu klasika Úklady a láska, kterou v 18. století napsal Friedrich Schiller.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, abz