08.02.2018 20:20

Cirkus bude v Brně

Mezinárodní festival nového cirkusu, divadla a hudby
(únor – červen 2018, park Lužánky)

Svět ožívajících snů, ve kterém se divákům odedávna tají dech... Neobyčejný prostor, který již od února poskytne útočiště souboru činohry, a bude několik následujících měsíců hostit řadu neobyčejných divadelních produkcí různých druhů a žánrů. Cirkusové šapitó v parku Lužánky! Nová a jedinečná scéna Národního divadla Brno. Nechejte se unést cirkusovým uměním v celé jeho kráse, naše velké luxusní šapitó jsme pro vás naplnili atraktivním programem uměleckých produkcí ze všech koutů světa. Čekají nás divadelní kusy kabaretní, kouzelné a hravé, doplněné navíc řadou koncertů kvalitní hudby. Zamiřte s námi do cirkusu!

ROZMARNÉ LÉTO
Barvité vypravování slavné české klasiky pouze od února do června v cirkusového šapitó!

Tak jako Vančura čaruje okouzlujícím způsobem s českým jazykem, chceme i my divákovi předvést cirkus se slovy, pantomimu s písmeny, žonglování s větami, navíc doprovázenou akrobatickými kousky a kouzelnickými triky. Herci již od listopadu dostávají lekce od učitelů akrobacie, aby se předvedli na visuté hrazdě, akrobatických kruzích a šálech, aby se Arnoštek před užaslými zraky diváků prošel po laně. Uvedení inscenace v tak výjimečném prostoru jako je cirkusové šapitó bude pro diváky, a neméně také pro herce činohry NdB, něco zcela nového a neobvyklého. Uvidíte zkrátka skutečný cirkus s klauny a akrobaty, s živou hudbou a občerstvením. Ze zimní nebo předjarní nálady vstoupíte do cirkusového stanu, ve kterém zažijete kouzlo, protože šapitó ovládne červnová atmosféra.

Vančurova útlá novelka z roku 1926, plná životní moudrosti a hravého humoru dávno patří do pomyslného zlatého fondu české literatury. K její popularitě přispěl v šedesátých letech i stejnojmenný film Jiřího Menzela. „Starou dobrou klasiku“ bude v návaznosti na svého Saturnina (nejnavštěvovanější činoherní inscenace posledních sezon) nově a neotřele režírovat slovenský divadelní tvůrce Jakub Nvota.

ZAHRANIČNÍ PRODUKCE

Losers Cirque Company (Česká republika)
Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent - akrobatické duo DaeMen, oslovili další performery z řad tanečníků a akrobatů. V současné době má Losers Cirque Company na repertoáru čtyři úspěšná novocirkusová představení, z nichž dvě – KOLAPS a THE LOSERS(S) – představí v březnu i brněnskému publiku. Každé představení je jedinečné svým nastudováním, které má ambici obstát v konkurenci s nejlepšími zahraničními produkcem

Cirkus Younak (Slovensko, Česká republika, Rakousko, Španělsko)
Unikátní spojením divadla, cirkusu a folklóru. Fúze tradičního a moderního přístupu v divadelním umění. Folklór tak trochu postavený na hlavu a 300 let starý příběh, který reprezentuje boj za svobodu malého národa ve velké monarchii. Ústředním hrdinou je Juraj Jánošík, neobyčejný hrdina nebo obyčejný zloděj? Cílem velkolepé cirkusové show není podat svědectví o jeho životě, ale zprostředkovat emoce, které se s ním spojují.  Ať chceme nebo ne, v každém z nás je kousek Jánošíka...

Cirque E1NZ - ZWÄI (Švýcarsko, Izrael)
Dvojice Esther a Jonas Slanzi v jedinečné syntéze divadla a současného švýcarského cirkusu! Jejich představení s názvem Zwäi kombinuje tradiční ale i moderní cirkusové prvky a prostřednictvím prvotřídních akrobatických technik vypráví půvabný příběh o svobodě dvou bytostí.

Gogol & Max - Humor in concert (Německo)
Tito dva pánové nás zavedou do úžasně veselého světa koncertních akrobatů! Současná klauniáda dvou bývalých špičkových a profesionálních muzikantů z filharmonie odehraje koncert plný gagů, skečů, akrobatických kousků a hudební virtuozity. Christoph Schelb a Max Albert Müller předvedou hru na téměř dvacet hudebních nástrojů a extrémní žoviálnost.

cie. Circoncentrique - Respiro (Itálie, Švýcarsko)
Obdivuhodná hra těla a světla. Úžasné experimentální pohybové divadlo, precizní cirkusové techniky, působivá akrobacie a svérázný humor! To vše v podání tohoto italsko-švýcarského dua.

Strange Comedy (Kanada, USA)
Kabaret kanadsko-amerického dua plný magie, iluze, cirkusového umění a humoru. Můžete se těšit na množství vtipných kabaretů kousků a kouzelnických triků, jaké jste ještě neviděli. 

www.cirkusbude.cz

Autor článku: Eva Kašpárková