07.06.2006 00:00

Členové rodiny a přátelé se loučili s Borisem Rösnerem

Praha 7. června (ČTK) - Smutečně vyzdobená historická budova Národního divadla v Praze byla místem posledního rozloučení s aristokratem české divadelní scény Borisem Rösnerem. Bytostný herec, který tu za téměř dvě desítky sezon vytvořil šestačtyřicet rolí, se tak naposledy ocitl na jevišti "zlaté kapličky". Koncem března právě zde předával jednu z cen Thálie, 31. května ve věku 55 let podlehl rakovině.

Katafalk obklopovaly věnce a kytice rodiny, prezidenta Václava Klause, parlamentu, premiéra Jiřího Paroubka, ministra kultury a pražského primátora. Květinové pozdravy zaslali také Václav a Dagmar Havlovi, vedení české první scény, Slovenské národní divadlo z Bratislavy, řada pražských scén, nadace Život umělce, Český literární fond a Lyra Pragensis.

Už před začátkem smutečního obřadu přicházeli do hlediště obdivovatelé Rösnerova hereckého mistrovství s kytičkou v ruce, aby mu složili tichou vzpomínku. V čestné stráži se u rakve vystřídali především členové české první scény, ale například i kolegové z Divadla ABC, kde hostoval. Smuteční řečníci upozornili na to, že tento herec vášnivě miloval svou práci, věřil v ni a vážil si jí, byl svrchovaným profesionálem i při práci v rozhlase, televizi a filmu. Poukázali i na zaujetí, s nímž se věnoval činnosti pedagogické.

Osudová provázanost s divadlem Rösnera často přivedla k rolím velkých hereckých bardů - Forresta ve Dvou shakespearovských hercích, Prvního herce v Ubohém vrahovi, Lemaitra ve Frederickovi a Mefista ve Faustovi. Svou kariéru uzavřel na vrcholu sil a předčasně rolí Harpagona, za niž získal před dvěma lety prestižní ocenění - Thálii, cenu Divadelních novin i Alfréda Radoka. V roce 1996 si odnesl ocenění Františka Filipovského za nejlepší výkon v dabingu, před dvěma lety se stal nejoblíbenějším rozhlasovým hercem. S těžkou chorobou bojoval od loňského května.

Do životopisné knížky, jejíž dotisk se právě dostává na pulty knihkupectví, Rösner napsal, že by chtěl umřít na jevišti nebo alespoň v divadelní šatně. Vydavatelství XYZ věnuje výtěžek z jejího prodeje na konto Ligy proti rakovině.

Česká televize (ČT) připomene jeho památku v sobotu 10. června vpodvečer na prvním programu pořadem Úsměvy Borise Rösnera s reprízou 12. června odpoledne. Podle mluvčího ČT Martina Krafla půjde o mimořádné vydání. Rösner se podílel na scénáři a vybíral ukázky, avšak k natáčení vzhledem k jeho úmrtí už nedošlo, a na obrazovce se tedy vedle Jaromíra Hanzlíka neobjeví.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK