01.06.2017 09:21

Čtrtý ročník studentského benefičního divadelního festivalu

Již čtvrtý ročník benefičního divadelního festivalu OLDstars on the Roud  se uskuteční druhý červencový týden (14.–16. 7. 2017) v areálu bývalého gotického augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem. Umělecká skupina OLDstars letos během víkendu odehraje více než 25 inscenací ze svého repertoáru. Konkrétně pro festival pak uvede tři inscenace v premiéře (Romeo a Julie, Kupec B. a Médeia). Těšit se můžete i na hostování spřátelených souborů či na exhibici dvojnásobného mistra světa v jízdě na vysokém kole Václava Šamárka.

Přímo pro festival tedy vznikají dvě původní openairové inscenace Williama Shakespeara, od jehož smrti letos uplyne 401 let. Hrát se bude v tajemných sklepeních, barokní aule, gotickém ambitu i pod širým nebem. Výtěžek ze vstupného tradičně poputuje ve prospěch památky. Diváci mohou svůj zážitek ze studentského divadelního festivalu zintenzivnit využitím možností ubytovat se na víkend ve stanovém městečku uprostřed zahrady kláštera. K dispozici bude také Klášterní klub, který byl za výtěžek z minulých ročníků festivalu zrekonstruován.

Celý festival se pak ponese v humorném duchu v parafrázi na citaci z nejslavnějšího Shakespearova textu: „slavit či neslavit“. Mezi uváděnými inscenacemi bude například Vražda v klášterní ulici Eugena Labiche, autorská hra Oskara Bábka Ve jménu lásky a přátelství či inscenace Ostrovní lidé, která reflektuje současnou problematiku uprchlíků a kterou pro OLDstars zrežíroval sám autor Jack Clover. Nově budou v Roudnici představeny hry Procitnutí jara Franka Wedekinda, Na dotek Patricka Marbera, Pán polštářů Martina McDonagha, africká rituální hra Bintou Koffiho Kwahule, Jak je důležité míti filipa Oscara Wildea či scénická montáž Médea a další. „Dramaturgie OLDstars nemá limity a je podřízena pedagogickým záměrům,“ vysvětluje s úsměvem rozptyl žánrů nabídky vedoucí Hereckého studia OLDstars Zuzana Horáková. „Hledáme texty, které mají silná témata a velké herecké příležitosti pro rozvoj našich studentů.“

OLDstars, z.s. je nezávislá umělecká skupina, složená ze studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol. V divadelní sezoně 2017/2018 oslaví 15 let své přítomnosti na pražské kulturní mapě studentských aktiv. Provozuje sklepní divadelní prostor H2O na pražském Žižkově a slaví úspěchy na přehlídkách studentského divadla. Každé léto pořádá benefiční divadelní festival, jehož výtěžek věnuje vybrané kulturní památce. Na podzim pořádá také Festival studentských divadel v Celetné.

OLDstars

Autor článku: Nicol Hrabovská

Čtrtý ročník studentského benefičního divadelního festivalu