09.11.2017 18:17

Další díl 8@8 Divadla LETÍ představí dánskou hru o Waltu Disneym a depresích

Divadlo LETÍ ve spolupráci s agenturou DILIA uvede 15. listopadu ve VILE Štvanice další díl cyklu scénických skic 8@8. V režii Janka Lesáka se představí nekorektní hra kontroverzního dánského autora Christiana Lollikeho All my dreams come true. Disneyovka o depresích a pohádkách.

Po minulém díle cyklu 8@8, v němž LETÍ představilo mladého českého dramatika Petra Erbese, jenž napsal hru Kolíbání na objednávku Divadla LETÍ, tentokrát uvedeme text celosvětově proslulého dánského autora Christiana Lollikeho, který se ve svých hrách věnuje kritice nešvarů současné společnosti. V textu All my dreams come true. Disneyovka o depresích a pohádkách autor odhaluje umělé ideály, jež nám prodávají velké korporace, a ukazuje, že život rozhodně není pohádka.

Tvorbu Christiana Lollikeho sledujeme již delší dobu. Jeho hry by se daly označit za postmoderní modelová dramata. Nejsou založeny na dramatické situaci, ani se nesnaží vyprávět příběh. Lollike ve svých hrách spíše vede dialog mezi manipulativní popkulturou a závažnými společenskými tématy, který nemá jednoznačné východisko, ale otevírá společenskou diskusi,“ přibližuje dramaturg David Košťák povahu textů Christiana Lollikeho.

Scénickou skicu hry All my dreams come true představí LETÍ v režii Janka Lesáka: „Na tom textu je skvělé, že se Lollike nespokojí s konstatováním toho, jak realitu ovlivňují pohádkové ideály, ale do kontrastu staví druhou polovinu hry, v níž oživuje fiktivní pohádkový svět, do něhož proniká deprese každodennosti. Sněhurka sice dosáhla svého ˇžili šťastně až do smrtiˇ, ale zjišťuje, že ji šťastný život nudí a soužití s nekonfliktním princem, který je pouze hodný, postrádá jakoukoliv vášeň.“

Další díly cyklu 8@8 uvede Divadlo LETÍ opět po novém roce.

Christan Lollike: All my dreams come true. Disneyovka o depresích a pohádkách.
Překlad: Jana Michalíková
15. 11. 2017, 20:00 VILA Štvanice
Režie: Janek Lesák Dramaturgie: David Košťák
Hrají: Natálie Řehořová, Tomáš Havlínek, Lumíra Přichystalová, Martin Cikán, Jan Strýček, Kamila Mottlová a další

„Chtěla bych být Šípková Růženka. Chtěla bych spát sto let. A až se probudim, bude u mě stát princ, kterýho pro mě vybral suprovej selekční stroj osudu. A nebudu mít jedinou vrásku, přestože jsem spala sto let. A když se podívám z okna věže, uvidim všechny nápadníky za posledních sto let viset mrtvý na růžovejch křoviskách, ale ten jeden – ten to zvládnul a díky tomu budu vědět, že to je on.“

Disney do našich životů vnesl nejen nevkusnou animaci, ale i naivní ideály o světě, ve kterém žijeme. „A“ by chtěla být jednou z princezen, o kterou se postará slepě zamilovaný princ. „B“ by chtěl být Aladinem, jehož kouzelná lampa mu pomůže dosáhnout čehokoliv. Jenže život takový není, nemají nic z toho, co by chtěli, a proto mají depresi. Vytváří si tedy svět, který do Disneyho universa vnáší naši každodennost. Sněhurka trpí posttraumatickým šokem, šťastný život až do smrti je nudný a plný nicnedělání a Strýček Skrblík sice plave v penězích, ale radši by si sehnal nějakou zamilovanou husičku a vnesl do svého života trochu emocí.

Christian Lollike (*1973)
Současný dánský dramatik a režisér. Téměř všechny Lollikeho hry jsou provokativními kontroverzními texty, které odkrývají stinné stránky moderní společnosti. Explicitně pojmenovávají současné politické problémy a staví se kriticky k morálce západního světa ve všech možných oblastech: od domovů pro důchodce, církev, přes prostituci, média a reklamu, euthanasii, přistěhovalectví a terorismus až po otázky ekologie. Christian Lollike byl šestkrát nominován jako dramatik roku na Cenu Reumert, která se každoročně uděluje v různých divadelních kategoriích, a konečně ji získal v roce 2010 za absurdně komickou hru Kosmický děs aneb Den, kdy Brada Pitta zachvátila paranoia (Kosmiske frygt eller Den dag, da Brad Pitt fik paranoia, 2009). V roce 2012 byl na Cenu Reumert nominován znovu, a to za hru Obyčejný život. Cenu Reumert obdržel a dramatikem roku 2013 se stal za hry Skakten, Kagefabrikken a za dramatizaci Breivikova manifestu, Manifest 2083. V roce 2007 pak obdržel cenu Kafkatten, kterou Dánská asociace právní ochrany (Dansk Retspolitisk Forening) oceňuje osobnosti překračující hranice běžného způsobu uvažování o světě a společenských problémech. Hry Christiana Lollika se mimo jiné uvádějí v Londýně, New Yorku nebo Berlíně.

Divadlo LETÍ a cyklus scénických skic 8@8
LETÍ, které nedávno oslavilo dvanáct let svého působení, je nezávislá platforma, která volně spojuje umělce s „vášní pro nové hry“. Jako jediné divadlo v České republice cíleně uvádí pouze současnou dramatiku, tj. všechny texty v české nebo světové premiéře. Ve spolupráci s Divadelní agenturou DILIA již třináctým rokem uvádí Projekt 8@8, cyklus scénických skic nových českých i zahraničních her. Scénická skica se pohybuje mezi scénickým čtením a regulérní inscenací – forma, která nezabere mnoho času a umožňuje, aby se divák seznámil se skutečně „horkými“ novinkami domácího i světového divadla.

www.divadlo-leti.cz