05.12.2018 21:52

Dejvické divadlo uvedlo kabaret na motivy románu Karla Čapka Továrna na absolutno

První dystopický román Karla Čapka Továrna na absolutno se stal námětem kabaretu, který dnes v premiéře uvedlo Dejvické divadlo. Na podobě inscenace v režii Anny Davidové se podíleli i sami herci a dali jí podobu scénické eseje. Drží se kapitol, ve kterých Čapkův román o vynálezu, který se lidem vymkl z rukou, postupně vycházel. Ve hře s výraznou výtvarnou stylizací hrají Lukáš Příkazký, Václav Neužil, Jaroslav Plesl, Anna Schmidtmajerová, Simona Babčáková, Lenka Krobotová a Tomáš Jeřábek.

Čapkův román je románem ve fejetonech, i inscenace se skládá z drobnějších úseků, které ani tak neposouvají děj, jako spíš rozvíjí absurdnost výchozí situace. Přestože román líčí věci vážné a varující a zabývá se duchovními věcmi a vírou, uchopili ho inscenátoři s odstupem a nadhledem. Od prvního výstupu se diváci bavili, protože pochybnosti o víře, člověku, jeho schopnostech a ochotě ovládat druhé hra podává s vtipem a mluví současným jazykem s narážkami na situace známé z médií. Představení se odehrává na scéně celé pokryté stříbrnou fólií, která na jedné straně může evokovat futuristické představy, ale také jakousi umělehmotnost světa a současnosti.

Továrna na absolutno je první antiutopistický román Karla Čapka. Poprvé byl vydán v roce 1922, původně však vycházel na pokračování v Lidových novinách ve formě fejetonů. Děj románu líčí události kolem vynálezu zvláštního karburátoru, který dokonalým spalováním hmoty uvolňuje nejen elektrony, ale i tajemné všeovládající Absolutno, esenci, která působí na lidi kolem. Ti se vlivem účinku této božské síly obracejí na víru, konají zázraky, chovají se ušlechtile a jsou šťastní. Brzy se tento stroj začne šířit po celém světě, kde nastává ohromný nárůst výroby a náboženské víry. Po čase se ale vše obrátí a kvůli nadbytku výrobků se hroutí světový trh. Snaha lidí zarputile prosazovat svou víru skončí krvavými náboženskými válkami a nastává všeobecný světový chaos. Lidé se postupně snaží svět od záhadných karburátorů očistit, válka však nemá jasného vítěze.

Absolutno – kabaret o konci světa / Karel Čapek, Egon Tobiáš a kol.
Inspirováno seriálem fejetonů Karla Čapka Továrna na absolutno

Hrají: Lukáš Příkazký, Václav Neužil, Jaroslav Plesl, Anna Schmidtmajerová, Simona Babčáková, Lenka Krobotová, Tomáš Jeřábek
Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
Hudba: Ivan Acher
Dramaturgie: Tereza Marečková
Režie: Anna Davidová

https://www.dejvickedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mtj