05.12.2018 21:52

Dejvické divadlo uvedlo kabaret na motivy románu Karla Čapka Továrna na absolutno

První dystopický román Karla Čapka Továrna na absolutno se stal námětem kabaretu, který dnes v premiéře uvedlo Dejvické divadlo. Na podobě inscenace v režii Anny Davidové se podíleli i sami herci a dali jí podobu scénické eseje. Drží se kapitol, ve kterých Čapkův román o vynálezu, který se lidem vymkl z rukou, postupně vycházel. Ve hře s výraznou výtvarnou stylizací hrají Lukáš Příkazký, Václav Neužil, Jaroslav Plesl, Anna Schmidtmajerová, Simona Babčáková, Lenka Krobotová a Tomáš Jeřábek.

Čapkův román je románem ve fejetonech, i inscenace se skládá z drobnějších úseků, které ani tak neposouvají děj, jako spíš rozvíjí absurdnost výchozí situace. Přestože román líčí věci vážné a varující a zabývá se duchovními věcmi a vírou, uchopili ho inscenátoři s odstupem a nadhledem. Od prvního výstupu se diváci bavili, protože pochybnosti o víře, člověku, jeho schopnostech a ochotě ovládat druhé hra podává s vtipem a mluví současným jazykem s narážkami na situace známé z médií. Představení se odehrává na scéně celé pokryté stříbrnou fólií, která na jedné straně může evokovat futuristické představy, ale také jakousi umělehmotnost světa a současnosti.

Továrna na absolutno je první antiutopistický román Karla Čapka. Poprvé byl vydán v roce 1922, původně však vycházel na pokračování v Lidových novinách ve formě fejetonů. Děj románu líčí události kolem vynálezu zvláštního karburátoru, který dokonalým spalováním hmoty uvolňuje nejen elektrony, ale i tajemné všeovládající Absolutno, esenci, která působí na lidi kolem. Ti se vlivem účinku této božské síly obracejí na víru, konají zázraky, chovají se ušlechtile a jsou šťastní. Brzy se tento stroj začne šířit po celém světě, kde nastává ohromný nárůst výroby a náboženské víry. Po čase se ale vše obrátí a kvůli nadbytku výrobků se hroutí světový trh. Snaha lidí zarputile prosazovat svou víru skončí krvavými náboženskými válkami a nastává všeobecný světový chaos. Lidé se postupně snaží svět od záhadných karburátorů očistit, válka však nemá jasného vítěze.

Absolutno – kabaret o konci světa / Karel Čapek, Egon Tobiáš a kol.
Inspirováno seriálem fejetonů Karla Čapka Továrna na absolutno

Hrají: Lukáš Příkazký, Václav Neužil, Jaroslav Plesl, Anna Schmidtmajerová, Simona Babčáková, Lenka Krobotová, Tomáš Jeřábek
Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
Hudba: Ivan Acher
Dramaturgie: Tereza Marečková
Režie: Anna Davidová

https://www.dejvickedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mtj

Dejvické divadlo uvedlo kabaret na motivy románu Karla Čapka Továrna na absolutno

Inscenace

11.12.2018

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc uzavře letošní rok premiérou Její pastorkyně

Milostný trojúhelník, nemanželské dítě a svědomí, které tíží spáchání hrozného činu. Tragický příběh vdovy Kostelničky a její schovanky Jenůfy se na jeviště Moravského divadla vrací po třiadvaceti letech, a to v roce, ve kterém si připomínáme devadesát let od úmrtí Leoše Janáčka. Režie inscenace Její pastorkyňa se ujal Václav Málek, autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák. Premiéra se uskuteční v pátek 14. prosince v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

11.12.2018

Neslyšící herci z JAMU propojí osudy skladatele Leoše Janáčka a básníka Rabíndranátha Thákura

Dva kulturní velikáni a jejich životní osudy se střetnou v nové inscenaci Srdce v prachu, oči planoucí, jejíž česká premiéra se uskuteční ve čtvrtek 13. prosince od 19 hodin ve studiu Marta. Tato scéna Divadelní fakulty JAMU tak uvede absolventskou autorskou inscenaci Ateliéru výchovné dramatiky pro Neslyšící v režii odborné asistentky Adély Kratochvílové. Mozaiku ze života a díla hudebního skladatele Leoše Janáčka a indického básníka bengálského původu Rabíndranátha Thákura nastudovalo celkem devět herců.

11.12.2018

Činohra Jihočeského divadla uvede v roce 2019 tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů

Sezónu 18/19 věnuje činoherní soubor Jihočeského divadla na oslavu vzniku samostatného československého státu čistě českým autorům. V roce 2019 uvede tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů.