16.08.2022 13:29

Devatenácté VyšeHrátky začínají už za dva týdny

V termínu od 1. do 4. září 2022 se na pražském Vyšehradě uskuteční 19. ročník festivalu pro děti a jejich rodiče jménem VyšeHrátky. Během prodlouženého víkendu budou v prostorách Knížecí a královské akropole probíhat divadelní představení a workshopy pro děti různých věkových kategorií od batolat po školáky.

Divadlo: Damúza, Buchty a loutky, Divadlo Na kárce, studenti DAMU

Divadelní sekci festivalu zajistí pořádající Studio Damúza, v programu se objeví také soubory Buchty a loutky, Tmel, My kluci, co spolu chodíme nebo Divadlo Na kárce. Diváci budou mít možnost navštívit představení pro nejmenší děti od 10 měsíců do 3 let (Moment!, Batosnění, Řeka, Kočička z kávové pěny), ale i pro předškoláky a školáky (Superkluk, Bajaja, Sedmero krkavců, Otěstánek, Uši pro princeznu). Specialitou divadelního programu je imerzivní divadelní bojovka s názvem Stroj času: Vyšehrad pro výzkumníky od 6 let, kteří budou mít možnost odhalit totožnost tajemné osobnosti z vyšehradského hřbitova.

„Damúza během roku jezdí se svými inscenacemi po celé České republice. Na začátku školního roku proto v rámci VyšeHrátek odehrajeme výběr našich titulů pro děti, aby měli pražští diváci možnost vidět je během prodlouženého víkendu na jednom místě. Zároveň oslovujeme soubory, jejichž tvorba nás během uplynulé divadelní sezony zaujala, aby program doplnily,“ dodává k programu ředitelka Studia Damúza Zuzana Cajtlerová.

Workshopy: pohybové, výtvarné hudební i filmové

Na VyšeHrátky se letos vrací také populární workshop znakového jazyka s neslyšící lektorkou, vrátí se také několik workshopů BabYogy pro nejmenší děti - ať už ty lezoucí, nebo chodící. Tvůrci pohádky Studia Damúza Uši pro princeznu si speciálně pro festival připravili hudební workshop určený začínajícím i pokročilým hudebníkům. Pro dětské zájemce o filmovou tvorbu proběhne na VyšeHrátkách animační dílna pořádaná Aeroškolou, kterou spoluvytváří kina Aero, Světozor a Bio Oko.

Na své si přijdou také příznivci výtvarných činností, kteří si budou moci na VyšeHrátkách vyrobit svou vlastní loutku a odnést si ji s sebou domů. Specialitou letošního ročníku je workshop Pes - můj kamarád, orientovaný především na canisterapii a výcvik asistenčních psů. Malé návštěvníky ale také naučí, jak se správně chovat k cizím psům, které děti každodenně potkávají na ulici.

„Každý rok vybíráme pro dětské návštěvníky workshopy s různým zaměřením, abychom jim umožnili vyzkoušet si různé oblasti zájmových činností. V programu tak najdeme workshopy pohybové, výtvarné, filmové, hudební, ale i mnohé další,” doplňuje ředitel festivalu Jakub Phillip.

Koncert, plenérová herna i dobročinná sbírka

Letos na VyšeHrátkách znovu proběhne koncert kapely Bombarďák plný divokých písní a ztřeštěných tanečků. V areálu festivalu bude také k dispozici Plenérová herna plná stavebnic, skákadel a jiných atrakcí, které návštěvníkům zkrátí volnou chvíli při čekání na začátek vybraného programu. Po celou dobu konání akce bude na pokladně probíhat také dobročinná sbírka pro samoživitelky a samoživitele.

„Uvědomujeme si, že současná situace je náročná pro všechny, proto jsme se rozhodli během VyšeHrátek uspořádat sbírku školních potřeb pro samoživitelky a samoživitele. Budeme moc rádi, pokud rodiče při nákupu školních potřeb zakoupí sešit, penál, kružítko, pravítko, nebo balení pastelek navíc a donesou je na VyšeHrátky. Po skončení festivalové sbírky odevzdáme všechny školní pomůcky nadačnímu fondu Šatník,” doplňuje závěrem produkční VyšeHrátek Karolína Anna Hudská.

https://www.vysehratky.cz/

Autor článku: Daniel Brátka