31.10.2018 12:03

Devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze proběhne od 1. do 8. listopadu 2018

Tři pražské scény obsadí od 1. do 8. listopadu 2018 již devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze. Hrát se bude v jednou Divadle pod Palmovkou, šestkrát v Divadle Komedie a jednou na scéně V Celetné. Vstupenky jsou v prodeji a je o ně velký zájem. Zahajovací Lazebník sevillský!!! V podání opery Národního divadla moravskoslezského je vyprodán a vůbec žádné vstupenky už není možné koupit na závěrečného Spalovače mrtvol v podání souboru Divadla Patra Bezruče. Letos je k dispozici asi 2500 vstupenek na osm představení a zbývají jich už jen desítky na některá představení v Divadle Komedie (od 2. do 7.11.)

Festival se letos v Praze koná podeváté. Čtyři ostravská divadla nabízejí pražskému publiku  divácky velmi úspěšné kusy – v Ostravě na ně bývá vyprodáno. Inscenace jsou pozitivně hodnocené také kritikou a ověnčené cenami. Ostravská divadla mají v republice zvuk, jsou pravidelně kladně hodnocena jak kritiky, tak diváky. Letošní ročník podpoří opět město Ostrava jako hlavní partner a zřizovatel všech čtyř divadel téměř dvěma milióny korun.

Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské město kultury pro rok 2015. A koná se od té doby každoročně s velkým úspěchem. Osmý ročník festivalu Ostrava v Praze ovládl vloni v listopadu šest pražských divadel, devět představení vidělo asi 2500 diváků a většina z nich byla vyprodaná.

Letošní přehlídku zahájí Národní divadlo moravskoslezské v Divadle pod Palmovkou 1. listopadu úspěšnou Rossiniho operou Lazebník sevillský!!! s vtipně přebásněným libretem Jarka Nohavici v režii Ondřeje Havelky. ,,Pražskému publiku naše divadlo poté představí tři další inscenace v Divadle Komedie. 2. listopadu uvidí a uslyší pražské publikum v jediném představení a jediném večeru tři unikátní soudobá operní díla prezentovaná na Dnech nové opery Ostrava od skladatelů Petra Kotíka, Salvatora Sciarrina a Julia Eastmana,“ přibližuje ředitel NDM Jiří Nekvasil. Poté uvede činohra NDM místo plánovaného dramatu Brada Frasera Teď mě zabij monology Erica Bogosiana – inscenace Janusze Klimszy dostala název Sex, drogy a hafo prachů. (Z technických důvodů byla nutná změna)

Hudební dílo Jaroslava Duška, Maria Buzziho a Ondřeje Smeykala L2: Brána života! nabídne soubor opereta/muzikál NDM v Divadle Komedie 4. listopadu. Lazebníka i hudební drama L2:Brána života! tvůrčí týmy upravily do komornější – zájezdové podoby a Duškovo dílo už letos mělo vyprodáno v červnu na festivalu Smetanova Litomyšl. Na pražské uvedení L2 zbývají doslova jednotlivé vstupenky.

Divadlo Petra Bezruče bude hrát na scéně Divadla Komedie 6. listopadu Maryšu bratří Mrštíků a festival pak uzavře V Celetné Spalovačem mrtvol 8. listopadu se skvělým Norbertem Lichým v roli Romana Kopfrkingla. Spalovač byl vyprodán jako první z ostravských představení (pozn. – Divadlo v Celetné má cca 160 míst, ostatní divadla pro letošní přehlídku více než 320). Maryša je divácky nejúspěšnější inscenací minulé sezóny, v hlavní roli Pavla Gajdošíková. Mladou herečku prý Ostrava nejprve vylekala, ale dnes je tu spokojená. „ Moc dlouho to ale netrvalo a zjistila jsem, že se sem chci vracet stále častěji a častěji. V podstatě jsem v Ostravě prožila zásadní část svého dospívání, takže díky za to! Díky za upřímnost, opravdové přátele a umouněné nebe, kterému věřím,“ vyznává se ze vztahu k městu. A má ráda i ostravský život divadelní. „Tady se všichni herci znají, pomáhají si a nehrají před sebou nerovné hry. Scházíme se a fandíme si. Ostravské divadlo je specifické v tom, že je od všech tak trochu daleko a taky tak trochu nejblíž,“ uzavírá představitelka bezručovské Maryši Pavla Gajdošíková.

Čtyřnásobné Divadlo roku – ostravská Aréna – vsadilo podobně jako Bezruči na klasiku a sehraje na scéně Divadla Komedie Čechovovy Tři sestry (5.listopadu).

Loutkové divadlo nabídne tamtéž vzpomínkovou hudební hru Stříhali dohola Josefa Kajnara (7. listopadu).

www.ostravavpraze.eu

Autor článku: Šárka Swiderová

Devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze proběhne od 1. do 8. listopadu 2018

Festivaly

12.02.2019

Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu

Pátý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 14. do 18. března 2019 v Praze. Uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy, které letos poprvé doplní také umělci z Blízkého východu. Festival zahájí inscenace Grace mezinárodně uznávaného souboru Hodworks výrazné evropské choreografky Adrienn Hód.

11.02.2019

Festival Spectaculare 2019 rozšiřuje divadelní program

Uhrančivý taneční duet Rafales slavnostně zahájí šestý ročník festivalu Spectaculare v prostorách divadla Komedie. Ve čtvrtek 14. února, v den svátku zamilovaných, prozkoumá soubor RADAR pod vedením francouzského choreografa Benjamina Bertranda souhru a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln. Bulharský umělec Stanislav Genadiev představí ve čtvrtek 7. března v Kasárnách Karlín instalaci geometrických světelných linii Synchronicity.

11.02.2019

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER již zná jména divadelních škol pro letošní 29. ročník

Na Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se se svými inscenacemi přihlásilo celkem 45 škol z celého světa. O tom, kdo ze zájemců se zúčastní festivalu, rozhodovala výběrová komise. Nakonec se rozhodla pro dvanáct vybraných škol a jejich představení. Návštěvníci festivalu se mohou ve dnech 2. -6. dubna 2019 těšit např. na inscenace z Lotyšska, Bosny a Hercegoviny, Filipín, Ruska nebo na každoroční Polsko, Slovensko a samozřejmě Českou republiku.