31.10.2018 12:03

Devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze proběhne od 1. do 8. listopadu 2018

Tři pražské scény obsadí od 1. do 8. listopadu 2018 již devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze. Hrát se bude v jednou Divadle pod Palmovkou, šestkrát v Divadle Komedie a jednou na scéně V Celetné. Vstupenky jsou v prodeji a je o ně velký zájem. Zahajovací Lazebník sevillský!!! V podání opery Národního divadla moravskoslezského je vyprodán a vůbec žádné vstupenky už není možné koupit na závěrečného Spalovače mrtvol v podání souboru Divadla Patra Bezruče. Letos je k dispozici asi 2500 vstupenek na osm představení a zbývají jich už jen desítky na některá představení v Divadle Komedie (od 2. do 7.11.)

Festival se letos v Praze koná podeváté. Čtyři ostravská divadla nabízejí pražskému publiku  divácky velmi úspěšné kusy – v Ostravě na ně bývá vyprodáno. Inscenace jsou pozitivně hodnocené také kritikou a ověnčené cenami. Ostravská divadla mají v republice zvuk, jsou pravidelně kladně hodnocena jak kritiky, tak diváky. Letošní ročník podpoří opět město Ostrava jako hlavní partner a zřizovatel všech čtyř divadel téměř dvěma milióny korun.

Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské město kultury pro rok 2015. A koná se od té doby každoročně s velkým úspěchem. Osmý ročník festivalu Ostrava v Praze ovládl vloni v listopadu šest pražských divadel, devět představení vidělo asi 2500 diváků a většina z nich byla vyprodaná.

Letošní přehlídku zahájí Národní divadlo moravskoslezské v Divadle pod Palmovkou 1. listopadu úspěšnou Rossiniho operou Lazebník sevillský!!! s vtipně přebásněným libretem Jarka Nohavici v režii Ondřeje Havelky. ,,Pražskému publiku naše divadlo poté představí tři další inscenace v Divadle Komedie. 2. listopadu uvidí a uslyší pražské publikum v jediném představení a jediném večeru tři unikátní soudobá operní díla prezentovaná na Dnech nové opery Ostrava od skladatelů Petra Kotíka, Salvatora Sciarrina a Julia Eastmana,“ přibližuje ředitel NDM Jiří Nekvasil. Poté uvede činohra NDM místo plánovaného dramatu Brada Frasera Teď mě zabij monology Erica Bogosiana – inscenace Janusze Klimszy dostala název Sex, drogy a hafo prachů. (Z technických důvodů byla nutná změna)

Hudební dílo Jaroslava Duška, Maria Buzziho a Ondřeje Smeykala L2: Brána života! nabídne soubor opereta/muzikál NDM v Divadle Komedie 4. listopadu. Lazebníka i hudební drama L2:Brána života! tvůrčí týmy upravily do komornější – zájezdové podoby a Duškovo dílo už letos mělo vyprodáno v červnu na festivalu Smetanova Litomyšl. Na pražské uvedení L2 zbývají doslova jednotlivé vstupenky.

Divadlo Petra Bezruče bude hrát na scéně Divadla Komedie 6. listopadu Maryšu bratří Mrštíků a festival pak uzavře V Celetné Spalovačem mrtvol 8. listopadu se skvělým Norbertem Lichým v roli Romana Kopfrkingla. Spalovač byl vyprodán jako první z ostravských představení (pozn. – Divadlo v Celetné má cca 160 míst, ostatní divadla pro letošní přehlídku více než 320). Maryša je divácky nejúspěšnější inscenací minulé sezóny, v hlavní roli Pavla Gajdošíková. Mladou herečku prý Ostrava nejprve vylekala, ale dnes je tu spokojená. „ Moc dlouho to ale netrvalo a zjistila jsem, že se sem chci vracet stále častěji a častěji. V podstatě jsem v Ostravě prožila zásadní část svého dospívání, takže díky za to! Díky za upřímnost, opravdové přátele a umouněné nebe, kterému věřím,“ vyznává se ze vztahu k městu. A má ráda i ostravský život divadelní. „Tady se všichni herci znají, pomáhají si a nehrají před sebou nerovné hry. Scházíme se a fandíme si. Ostravské divadlo je specifické v tom, že je od všech tak trochu daleko a taky tak trochu nejblíž,“ uzavírá představitelka bezručovské Maryši Pavla Gajdošíková.

Čtyřnásobné Divadlo roku – ostravská Aréna – vsadilo podobně jako Bezruči na klasiku a sehraje na scéně Divadla Komedie Čechovovy Tři sestry (5.listopadu).

Loutkové divadlo nabídne tamtéž vzpomínkovou hudební hru Stříhali dohola Josefa Kajnara (7. listopadu).

www.ostravavpraze.eu

Autor článku: Šárka Swiderová

Devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze proběhne od 1. do 8. listopadu 2018

Festivaly

10.12.2018

Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se uskuteční ve dnech 2. – 6. dubna 2019

Změnou pro nadcházející ročník je především obměna ředitele festivalu. Po dlouhých osmadvacet let byl ředitelem prof. Mgr. Petr Oslzlý. Nyní se této role chopil ředitel Slováckého divadla Uherské Hradiště a vedoucí Ateliéru muzikálového herectví na JAMU, doc. MgA. Michal Zetel, PhD.  Ambasadorem a tedy tváří nadcházejícího ročníku festivalu bude herec, mim, dramatik a především absolvent Divadelní fakulty JAMU, Boleslav Polívka.

07.12.2018

Příští ročník festivalu Tanec Praha zahájí korejská choreografka Eun-Me Ahn

Příští ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Tanec Praha zahájí korejská choreografka Eun-Me Ahn. Svoji tvorbu představila tuzemskému publiku už letos, kdy v Praze několikrát vystoupila s profesionálními i amatérskými tanečníky svého projektu Dancing Grandmothers. Ve dnech 3. až 5. června 2019 zahájí 31. ročník festivalu s dílem Let Me Change Your Name. Festival potrvá do 24. června kromě Prahy zavítá do dalších 20 měst a obcí ČR.

06.12.2018

Na Spectaculo Interesse 2019 se přihlásilo přes 130 zahraničních souborů

Přes 130 zahraničních souborů z celého světa projevilo zájem o účast na 13. ročníku mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse v Ostravě. Uskuteční se na přelomu září a října 2019. Příznivci festivalu se mohou těšit třeba na vídeňský Vegetable Orchestra nebo performanci Divadla bratří Formanů, která je zavede na Divoký západ.