09.10.2017 13:26

Dílna čínské choreografky a režisérky Wen Hui

Dějiny uložené v lidském těle
Dílna čínské choreografky a režisérky Wen Hui
sobota 4. listopadu, 10.00-13.00

Jméno Wen Hui nechybí v žádné oborné stati či knize, která se zabývá soudobou čínskou divadelní avantgardou. V roce 1994 založila s filmařem Wu Wenguangem v Pekingu divadlo Living Dance Studio. Od té doby se v nelehkých podmínkách věnuje umělecké tvorbě, která je nezávislá na oficiální čínské kulturní politice. Její inscenace velmi často reflektují tragické momenty nedávné čínské historie. Living Dance Studio získalo věhlas po celém světě odvážným projektem Memory (Paměť) kombinujícím rafinovanou formou dokumentární film s fyzickým tancem na scéně. Představoval autentické výpovědi o tabuizovaných tématech jako byl hladomor či kulturní revoluce za vlády Mao Ce Tunga. Přes deklarovanou nezávislost byla její práce například součástí čínské prezentace na minulém Bienále umění v Benátkách. Odkrývání paměti skrze fyzický pohyb je jednou z metod práce Wen Hui. Divadlo Archa představilo představení Living Dance Studio v rámci festivalu Akcent 2012. Wen Hui spolu s Janou Svobodovou a českými i čínskými umělci vytvořila inscenaci Obyčejní lidé, která měla premiéru v lednu 2017 v Divadle Archa. Dílna Wen Hui je určena profesionálům a seriózním zájemcům o dokumentární divadlo. V angličtině. Více informací na www.divadloarcha.cz, registrujte se na jana.svobodova@archatheatre.cz

Studio Zlatnická, Zlatnická 8, Praha 1
Cena 300,- Kč / pro studenty 150,-

15. 11., 18.00
Večer s dokumentárními filmy Living dance Studia a autentickým jídlem

Projekce dokumentárních filmů, které autorky, členky Living dance Studia, Zou Xueping, Li Xinmin a Wen Hui, natočily s obyvateli vesnic v odlehlých čínských provinciích. Po projekci bude následovat setkání s autorkami a předními českými sinology, Zuzanou Li a Denisem Molčanovem, při jídle, které připravili členové Living Dance Studia.

Li Xinmin  o svém filmu říká: „Vyrostla jsem v horské vesnici Huamuling v provincii Jün-nan. Po čtyřech letech základní školy jsem vesnici opustila a musela si sama vydělávat peníze. Po sedmi letech jsem vzala kameru a do své vesnice jsem se vrátila. V rozhovorech s vesničany jsem hledala nový vztah ke svému rodišti.“

18., 21. a 22. 11. ve 20.00
22. 11. také v 10.00
Obyčejní lidé
Inscenace dokumentárního divadla

Společný projekt Divadla Archa a nezávislého divadla Living Dance Studio z Pekingu kombinuje principy dokumentárního divadla a tance. Inscenace porovnává reálné příběhy lidí žijících v Čechách a v Číně a sleduje důležité mezníky v historii obou zemí. Jsou to příběhy plné tragických událostí, velkých nadějí i falešných očekávání. Na scéně je celkem devět účinkujících. Čtyři Češi, čtyři Číňané a jeden Švýcar. Nedílnou součástí představení je živý interaktivní video mapping, světelný design a hudba. Jejich tvůrci ovládají všechny divadelní technologie neskrývaně přímo před očima diváků. Z jeviště zazní čeština a čínština. Představení je opatřeno českými a anglickými titulky. Po představení vždy následuje debata s tvůrci.

Inscenace Obyčejní lidé se vrací do Archy po lednových premiérách v Praze a v Drážďanech. Listopadovým představením v Arše bude předcházet hostování na Mezinárodním divadelním festivalu v Mariboru, kde budou Obyčejní lidé uvedeni na scéně Slovinského národního divadla a pak v brněnském divadle Husa na provázku.