25.04.2017 11:30

Divadelní adaptace Ole je frajer v Divadle na cucky

Divadlo na cucky, nezávislá olomoucká scéna, uvede v letošní sezóně druhou premiéru – dramatizaci populárního románu Naivní. Super norského spisovatele Erlenda Loeho. A zatímco se poslední titul MATE věnoval cestě dvou mladíků za vysokoškolským diplomem, hrdina nové inscenace před studiem upřednostní školu života. Právě po něm pojmenovali tvůrci divadelní adaptaci – nese název Ole je frajer.

Diváci se spolu s pětadvacetiletým mladíkem z Osla vydají hledat ztracený směr v dnešním komplikovaném světě a pokusí se prostřednictvím jednoduchých úvah zodpovědět řadu složitých otázek týkajících se světa kolem, vztahu k druhým lidem i vůči sobě samotnému.

Románová předloha norského autora Erlenda Loeho s názvem Naivní. Super se stala po svém vydání v 90. letech klíčovým dílem v té době vznikajícího literárního směru „nový naivismus“. Loeho román nese všechny jeho základní atributy, jimiž jsou především ironie, nadhled, jemný humor a jednoduchý jazyk. Autor se dále věnuje filmovým scénářům a tvorbě pro děti a je držitelem řady prestižních literárních ocenění, relativně velké oblibě se navíc těší i u českého čtenáře.

„Titul jsme zvolili proto, že otevírá témata mladých lidí, vysokoškoláků a ostatně všech těch, kteří se někdy cítili na dně a potřebovali si složit svůj svět úplně od začátku,“ uvedla Barbora Schneiderová, autorka dramatizace původní románové předlohy a dramaturgyně inscenace. „S obdobnými pocity se jistě dokáže spousta lidí ztotožnit, a právě proto bude zajímavé sledovat, jak svou situaci za doprovodu devadesátkových hitů řeší právě Ole z Osla,“ dodala Schneiderová.
Vedle Schneiderové, která se již v Divadle na cucky podílela na vzniku řady titulů (naposledy pohádka Tučňáci na arše), se v roli hostující režisérky představí Zuzana Burianová, která kromě dlouhodobé autorské spolupráce s Divadlem J. K. Tyla v Plzni hostovala například i v pražském Divadle na Vinohradech.
Ústřední postavu v inscenaci ztvární absolvent DAMU Michal Lurie, dále se diváci mohou těšit na Michala Necpála, taktéž absolventa DAMU, a členku domácího souboru Simonu Vičarovou.

Premiéra chystané novinky proběhne ve čtvrtek 4. května od 19.30 v Divadle na cucky. Bude se jednat pravděpodobně o poslední premiéru domácího souboru v prostorách na Wurmově 7, divadlo se totiž od září 2017 přesune na Dolní náměstí.

www.divadlonacucky.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda