15.04.2019 11:10

Divadelní festival Kopřiva 2019

Konec dubna pravidelně patří přehlídce netradičních divadel KOPŘIVA. Letos se odehraje již 33. ročník. Od 26. do 27. dubna 2019 se s neobyčejnými zážitky setkáte na dvou místech, v Katolickém domě a v Kulturním domě Kopřivnice. Na své si přijdou všechny generace diváků. A především ti, kteří od divadelních představení očekávají témata k zamyšlení, aktuální reflexi i chytrý humor.

Pořadatelé jako hlavní motto přehlídky zvolili „Cesty od nesvobody ke svobodě a zase zpět…“. „V roce, kdy uplyne třicet let od listopadových událostí a kdy se ve veřejném prostoru na téma svoboda často diskutuje, jsme zvolili takový výběr divadel, která se svými produkcemi tohoto fenoménu dotýkají,“ říká dramaturg a ředitel festivalu Jiří Cachnín a dodává k tomu: „Divadlo se vždy vyjadřovalo k postavení jedince ve společnosti a k míře osobní svobody, kterou to s sebou přináší. Někdy s patosem nebo větším sepětím s  konkrétními událostmi, jindy s větším nadhledem. Kopřiva letos nabídne program, který obě tyto roviny naplňuje, nejen ve výběru představení, ale i v doprovodném programu.“

Festival zahájí v pátek 26. dubna Studio delľarte České Budějovice. Jeho představení O zvědavém slůněti je určeno především dětem. V programu pak pokračuje Nové divadlo Nitra s představením Anna Franková, polský host Mateusz Nowak a jeho divadlo jednoho herce Žertwa/Oběť. První večer uzavřou Svobodné improvizace trojice Sýkorová – Teller – Sýkora.

Sobotní dění 27. dubna odstartuje opět představení pro děti. Tentokrát to bude Divadlo Drak Hradec Králové s produkcí A do třetice všeho.... Nabitý sobotní program zahrnuje Divadlo Feste Brno s inscenací Display of the Shame, představení ukrajinské herečky Eleny Dudych Margarita a Abulfaz aneb o Romeovi a Julii, sarkastickou komedii Arnošta Goldflama Doma u Hitlerů v provedení HaDivadla Brno a inscenaci na pomezí stand-up comedy a divadla Pavola Seriše a Filipa Tellera Čecháčci a Čoboláčci.

V rámci doprovodného programu nepochybně zaujme středeční večer 24. dubna, kdy se v Katolickém domě v Kopřivnici uskuteční Kulatý stůl na téma dané mottem festivalu. Diskutovat budou spisovatel a novinář Pavel Švanda, přední slovenský novinář Štefan Hríb, vysokoškolský pedagog a místopředseda výkonné rady institutu Pravý břeh Ondřej Krutílek, politický komentátor a publicista Roman Joch a Jan Hanák, římskokatolický kněz, publicista a moderátor diskusních pořadů v Divadle Husa na provázku. Při debatě, která obsáhne úvahy nad svobodou, kterou jsme postrádali, znovu získali a obáváme se její možné ztráty, bude dán prostor i dotazům z publika.

Připomínáme, že KOPŘIVA je od roku 1987 jedním z nejstarších divadelních festivalů v ČR. Mapuje autorské divadlo a představuje nejrůznější směry netradičního divadla – činoherní, taneční, loutková a plenérová představení, divadlo neslyšících či představení jednoho herce. Za dobu své existence si vybudovala významnou pozici v divadelním světě a je zdrojem inspirace pro dramaturgy kulturních zařízení Moravskoslezského kraje.

https://www.facebook.com/koprivakoprivnice

http://koprivafest.cz/

Autor článku: Jiří Cachnín

Divadelní festival Kopřiva 2019

Festivaly

17.10.2019

Provázek v Arše: Nejnovější inscenace legendárního brněnského divadla budou od 30. října do 2. listopadu k vidění v Praze

Pražské Divadlo Archa bude od 30. října do 2. listopadu hostit Divadla Husa na provázku. Během tří večerů budou mít diváci jedinečnou příležitost seznámit se s nejnovějšími inscenacemi z aktuálního repertoáru Provázku. A to včetně na domovské scéně dlouhodobě vyprodaných Pravidel bincárny oceňované režisérky a nové umělecké šéfky divadla Anny Davidové nebo první premiéry letošní sezony Dona Quijota v režii Jana Mikuláška.

15.10.2019

Čtvrtý ročník Palm Off Festu přichází s podtitulem „Hrdinové jako my“

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest proběhne v Divadle pod Palmovkou od 22. října do 4. listopadu 2019. Součástí programu bude také přehlídka nejzajímavějších dokumentů, diskuze s tvůrci, scénické čtení, koncert, výstava i konference. Zastřešujícím tématem čtvrtého ročníku se stalo motto „Hrdinové jako my“. Palm Off Fest 2019 otevře Faust v režii Jana Klaty.

08.10.2019

Podzimní výměnný cyklus hostování HaDivadla a Studia Hrdinů

Dvě výrazné scény současného alternativního divadla si po několik podzimních večerů vymění svá působiště. Pražští diváci tak budou mít možnost v rámci cyklu hostování zhlédnout tři inscenace brněnského HaDivadla reflektující jeho 44. sezonu: Práce. Tři vybrané inscenace ze svého repertoáru přiveze do Brna Studio Hrdinů.