15.02.2006 00:00

Divadelní festival ve Vídni začal inscenací Hrabalova díla

VÍDEŇ 15. února (zpravodaj ČTK) - Zpracováním komponované povídkové sbírky Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet začal v úterý večer ve vídeňském divadle Brett Středoevropský divadelní kolotoč. Hru podle předlohy českého spisovatele Bohumila Hrabala představil v novém nastudování beze slov polský soubor KTO Teatr. Přehlídka současných uměleckých tendencí divadelních tvůrců z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska potrvá do 11. března.

"Jsem rád, že se nám zejména díky podpoře visegrádského fondu podařilo připravit pro vídeňské publikum zase trochu jiný druh kultury přicházející z nových členských zemí Evropské unie," řekl ČTK po úvodním představení český velvyslanec ve Vídni Rudolf Jindrák. Příjemně ho prý překvapilo i vyprodané hlediště. "Doufám, že tomu tak bude i nadále," dodal.

Na Středoevropském divadelním kolotoči, na který přispěl visegrádský fond částkou 20.000 eur (zhruba 590.000 korun), je každá účastnická země reprezentována minimálně čtyřmi vybranými soubory. Vedle více než dvou desítek představení jsou v programu zařazena rovněž scénická a autorská čtení, pódiové diskuse a výstavy. Z českých divadel ve Vídni vystoupí pražská Archa a Farma v jeskyni, brněnské Malé divadlo kjógenu a absolventi Janáčkovy akademie múzických umění s inscenací Akvabely.

Mezi zástupci slovenské divadelní scény budou také Divadlo z pasáže z Banské Bystrice a Slovenské národní divadlo s populární hrou Ignorant a šílenec od rakouského autora Thomase Bernharda. Detailní program včetně cen vstupného lze nalézt na internetové stránce www.theaterbrett.at.

Miroslav Malý hej

Autor článku: ČTK