30.03.2022 18:48

Divadelní léto pod plzeňským nebem letos uvede Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

15. ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem bude první, který se odehraje mimo centrum města. Scéna vyroste tentokrát v parku na náměstí Míru v plzeňské čtvrti Bory. Od 19. června do 23. července na ní jeden z největších českých divadelních festivalů pod širým nebem nabídne bohatý program. Především to bude premiéra a deset repríz kultovní komedie Ladislava Smočka Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho a také reprízy slavného milostného příběhu Romeo a Julie, který vloni pro Divadelní léto nastudoval Spolek Kašpar. Chybět nebude ani večer muzikálu Divadla J. K. Tyla nebo „Pláž“, představení studentů 3. ročníku KALD DAMU.

Divadelní léto vzniklo v roce 2008 a umělecký tým tvoří od té doby každý rok jednu činoherní inscenaci ušitou na míru městu Plzni. Festival je jedinečný tím, že objevuje pro představení zcela nová místa a propojuje divadelní umění a architekturu. Scénu staví každý rok jinde, cílem je, aby okolí co nejlépe dokreslilo atmosféru příběhu. Na některé lokality se Divadelní léto v průběhu let vrátilo, jinde scéna vyrostla jen v jedné sezóně. Od roku 2008 už se hrálo v Proluce, na náměstí Republiky, před Západočeským muzeem, v parku u Mlýnské strouhy, na zahradě Měšťanské besedy, v parku U Ježíška a na prostranství U Zvonu.

„Letos poprvé v historii festivalu míříme ven z centra. Plzeňané ale místo, které jsme si vybrali, dobře znají. Park na náměstí Míru se nachází přímo před budovou Českého rozhlasu a je lehce
dostupný plzeňskou MHD. Má své kouzlo a věříme, že návštěvníkům nabídneme v prostředí krásné plzeňské čtvrti Bory zcela výjimečný zážitek!“ uvedla ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Komedie Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho je nejznámějším dílem dramatika Ladislava Smočka. Divácká srdce po celém světě si hra získala především díky originálnímu humoru, který osciluje na hraně mezi fraškou a hlubokomyslným filozofováním. Premiéra v režii Šimona Dominika se uskuteční v sobotu 2. července a v titulní roli podivínského starého mládence se divákům představí herec Jakub Albrecht. Od 6. do 16. července se pak na scéně na náměstí Míru odehraje celkem 10 repríz.

Jakub Albrecht (1983) je členem Divadla pod Palmovkou, kde vystupuje v řadě inscenací, mimo jiné exceluje v titulní roli Bezrukého Frantíka, která mu vynesla Cenu divadelní kritiky za mužský herecký výkon 2019 a nominaci na cenu Thálie 2020. Je absolventem Vyšší herecké školy, působil v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (2009 – 2017) a v současnosti ho diváci mohou vidět kromě Divadla pod Palmovkou i na dalších pražských scénách. Věnuje se pouličnímu divadlu a klaunství a jeho tvář je známá také z televizní obrazovky a filmu.

Na scéně na náměstí Míru bude Divadelní léto pod plzeňským nebem hrát od 20. do 23. července i obnovenou premiéru a reprízy loňské inscenace Romeo a Julie s charismatickým
Janem Zadražilem v roli Kapuleta. Nejznámější Shakespearův milostný příběh nastudoval režisér Jakub Špalek a diváci se mohou těšit i na další herecké tváře Spolku Kašpar – v hlavních rolích Daniel Pivoda Ondráček a Tereza Slámová, dále hrají Eva Elsnerová, Miloslav Tichý, František Kreuzmann, Štěpán Coufal a Kristián Stolařík. Ples v domě Kapuletů rozproudí dobová hudba kapely Krless.

Divadelní léto přivede i letos na scénu mladé herecké naděje. Po inscenacích, které vznikly z rezidenčních pobytů studentů DAMU a HAMU v předchozích letech, pozve festival letos v rámci doprovodného programu studenty 3. ročníku Katedry loutkového a alternativního divadla DAMU. Na náměstí Míru uvedou 19. června svoji novinku s názvem „Pláž“, která bude prvním představením letošního Divadelního léta. Večer s hity muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla se pod názvem Jsme muzikál! odehraje 20. června.

www.divadelnileto.cz

Autor článku: Převzato z: http://www.divadelnileto.cz/

Divadelní léto pod plzeňským nebem letos uvede Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

Festivaly

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.

28.01.2023

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

25.01.2023

Čeští umělci na festivalu Cirkopolis 2023

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis vybírá tradičně vedle neotřelých umělců z různých koutů světa i tuzemské, kteří se vyrovnají zahraniční konkurenci. Česká scéna nabídne sólový projekt závěsné akrobatky a performerky Lenky Švolíkové, jež se zapíše do paměti diváků představením Sandwritten. Chybět nemůže ani výrazná tvář současné scény Eliška Brtnická, jejíž kinetická performance Thin Skin kloubí prvky nového cirkusu a výtvarné instalace.