08.07.2012 14:59

Divadelní nadšenci zahráli v Ostravě Shakespearovu Zimní pohádku

Ostravští divadelní nadšenci pod vedením režiséra Philipa Parra a dalších profesionálů z britského sdružení Parrabbola nazkoušeli Shakespearovu hru Zimní pohádka. Dnes se při generální zkoušce poprvé vydali do ulic krajského města a představili výsledek své práce veřejnosti, řekla ČTK za organizátory akce Tereza Stanislavová.

Do projektu komunitní inscenace se mohl připojit každý, kdo toužil zahrát si divadlo, a to bez ohledu na jazykové znalosti nebo divadelní zkušenosti. Podle londýnského režiséra Parra je každá komunitní hra jedinečná právě díky lidem, kteří ji tvoří. "Nátura herců se stává součástí postavy, kterou hrají," uvedl Parr.
Na ostravské komunitě ho ohromilo hlavně nadšení pro práci i otevřenost novým nápadům. "Je skvělé hledat v hercích schopnosti a dovednosti, o kterých sami nevěděli, a nebýt tohoto projektu, pravděpodobně by je nikdy neobjevili," podotkl Parr.
Zvláštností hry je prolínání tří jazyků - angličtiny, češtiny a polštiny. "Snažíme se tím spojit tři kultury tak, aby spolu pracovaly a porozuměly si," vysvětlil londýnský režisér. Pro některé účastníky projektu byl právě mix jazyků velkou výzvou. "Anglicky neumím, rozumím každé páté slovo. Kolegové mě učí texty foneticky a vysvětlují mi, o čem hovořím. Já se to pak snažím dostat do hlavy," popsal Jan Sýkora, který vystupuje hned ve třech rolích. Jeho kolegyně Tereza Vojtasíková sice zvládá angličtinu bez problémů, přesto jí shakespearovská mluva způsobuje potíže. "Jsou tam stará slova, někdy je těžké pochopit významy, a to i pro rodilého mluvčího," řekla Vojtasíková.

Na Zimní pohádku se zájemci mohou přijít podívat až do 10. července. Každé představení začíná vždy v 18:15 ve Staré aréně na Masarykově náměstí. Je nutné přijít včas, protože herci se i s diváky hned po úvodním seznámení přesouvají po různých místech centra Ostravy. "Zimní pohádka má formu průvodu a podporuje interakci s publikem. Je živou formou divadla," vysvětlila scénická výtvarnice Caitlin Abbottová.
Do projektu, který je součástí Letních shakespearovských slavností v Ostravě, se zapojilo okolo 40 Ostravanů. Část z nich si představení v srpnu zopakuje i v polském Gdaňsku.

Autor článku: ČTK: mtk, kš