06.02.2017 13:59

Divadelní projekt The Trial zaplní opravované Kino 64 U hradeb

Franz Kafka i současná ruská realita byla inspirací pro mezinárodní divadelní projekt The Trial petrohradského režiséra Maxima Didenka. Premiéry se uskuteční 27. a 28. února v Kině 64 U Hradeb v Praze. Šestice performerů vytvořila pohybové představení speciálně pro budovaný prostor pražského kinosálu v Mostecké ulici, sdělila ČTK Vladana Drvotová ze společnosti 2media.

Režisér Didenko se podle ní inspiroval mimo jiné autentickými přepisy výslechů současných politických vězňů, jejich korespondencí a výpověďmi u soudů. "Inscenace reflektuje projevy sovětských trestanců obžalovaných v období stalinismu i odsouzených nacistů v rámci norimberského procesu. The Trial se zamýšlí nad etickým a humanistickým smyslem soudů a samotného trestu smrti. Inscenátoři zkoumají prostého lidského jedince válcovaného mašinérií soudů," uvedla.

Podle Didenka se Kafkovy absurdní romány stávají obrazem každodenní ruské reality. Inscenaci tedy bude možné číst jako varování. "Námět, který Kafka napsal před sto lety, je v širším kontextu opět aktuální. Příkladem mohou být nespravedlivé soudní procesy s Pussy Riot, bratry Navalnými, Michailem Chodorkovským a dalšími," řekl.

Projekt The Trial v produkci společnosti ProFitArt podle něj přinese škálu žánrů od klauniády k opeře, od aktivistické performance k psychologickému divadlu. Propojí současný tanec, cirkus, pohybové divadlo s prvky hudebního a dokumentárního divadla.

"Loni v září jsem viděla work-in-progres inscenace The Trial režiséra Maxima Didenka. Ve fascinujícím, syrovém prostoru byl rozehrán mystický a existenciální zápas o lidství a spásu. Precizní souhra těl, slov a světel vytvořila silně očišťující divadelní zážitek," komentovala projekt Lenka Dombrovská z Divadelních novin.

 

Autor článku: ČTK: bor, jw