02.10.2019 09:37

Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede ve VILE Štvanice inscenaci Robinsoni

Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede 12. října 2019 v Divadle VILA Štvanice novou inscenaci autorského textu Zdeňka Jecelína Robinsoni. Jecelín napsal text přímo na tělo třem hercům: Václavu Chalupovi, Dominiku Linkovi a Kristýně Matějové Dámové. Inspiroval se Robinsonem Daniela Defoe, Shakespearovou Bouří a četnými survival filmy. Motiv fyzického ztroskotání lodi se prolíná s motivem lidského ztroskotání, které však může být příležitostí pro to znovu se odrazit ode dna.

Robinsoni je inscenace pro Geisslers Hofcomoedianten v mnohém výjimečná. Hra byla sepsána přímo pro soubor a jde teprve o druhou inscenaci v osmnáctileté historii Geisslers, jejíž režie byla svěřena hostu (a to přímo autoru hry) Zdeňkovi Jecelínovi. Barokních témat se Geisslers nevzdávají: „Hra vychází z prostředí anglického baroka, jemuž se ale Geisslers doposud nevěnovali. Právě puritánský parlament v roce 1642 zakázal v Anglii provozování divadla, tento zákaz trval až do roku 1660 a jednalo se o nejdelší přerušení divadelního provozu v dějinách divadla. Právě v této dramatické době na ostrově ztroskotají dva muži – Herec a puritánský Kazatel,“ doplňuje historický kontext hry a inscenace její dramaturgyně Helena Koblischková.

Zdeněk Jecelín napsal hru na tělo třem hercům z řad ansámblu Geisslers: Václavu Chalupovi, Dominiku Linkovi a Kristýně Matějové Dámové. „Na začátku jsem měl jen postavu Herce, přemýšlel jsem, jak se může se samotou na ostrově vyrovnávat muž, který k životu potřebuje diváka. Později se vynořil Kazatel, muž, který stejně jako herec nemůže být  bez publika. A zřejmě současně s kazatelem jsem objevil i dobu, v které by se to mohlo odehrávat, v moderních dějinách bylo divadlo načas zakázáno právě jen a jen v Anglii za vlády puritánů. Bavila mě představa dvou nepřátel, kteří musí spolupracovat, pokud chtějí přežít. Později se do hry dostalo téma životního ztroskotání a opravdového ztroskotání jako příležitosti něco změnit. A to do příběhu přivedlo ženskou postavu, fyzicky sice vzdálenou, přesto přítomnou. A stal se z toho barokní western,“ říká režisér a autor hry Zdeněk Jecelín.

Významným inspiračním zdrojem byla pro tvůrce inscenace dvě díla anglické literatury: Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku z roku 1719 od Daniela Defoa a jedna z posledních her Williama Shakespeara, Bouře (1611). Z obou děl si tvůrci vzali především téma ztroskotání, v případě románu Daniela Defoa převzali jméno pro hlavní hrdiny příběhu. „Se Shakespearovou Bouří navíc pojí Robinsony nejen motiv ztroskotání, ale také téma ‚druhé šance‘ – člověk na opuštěném ostrově má možnost, nebo dokonce musí přehodnotit své dosavadní postoje, nahlédnout kriticky na svůj život a možná díky ztroskotání dostane šanci začít znovu.“

Přijďte spolu s Robinsony bojovat o přežití do Divadla VILA Štvanice!

geisslers.cz/robinsoni

Autor článku: Nicola Škvarová

Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede ve VILE Štvanice inscenaci Robinsoni

Inscenace

23.04.2024

Lze dnes Věřit v šelmy? HaDivadlo zpracovává francouzskou prózu o vztahu člověka a přírody

Autobiografie francouzské antropoložky Nastassji Martin s názvem Věřit v šelmy se dočká své divadelní adaptace v brněnském HaDivadle. Inscenační tým v čele se slovenskou režisérkou alternativního divadla Júlií Rázusovou a dramaturgyní Annou Prstkovou představí témata propasti mezi divokou krajinou a západní civilizací i vyrovnávání se s osobním traumatem v kontextu současné geopolitické situace.

23.04.2024

Návrat krále. Švandovo divadlo uvede písničkový retro muzikál o božském zpěvákovi putujícím za snem o dokonalém popu

Životní epizoda božského zpěváka, který se ze své socialistické vlasti vydal v 70. letech naplnit své sny do kapitalistické ciziny, inspirovala dramatika a režiséra Jakuba Čermáka k vytvoření nové inscenace napsané přímo pro Švandovo divadlo. Návrat krále nabízí výlet do minulosti, příběh nepravděpodobné lásky i tragikomickou bitvu o smysl umění.

23.04.2024

Hudebně-divadelní inscenace Labyrint na motivy díla Jana Amose Komenského se letos vrátí na divadelní prkna

Nejznámější dílo jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů Jana Amose Komenského, Labyrint světa a ráj srdce se letos vrátí na divadelní prkna. Hudební divadlo Labyrint autorky Jarmily Bekové v provedení sólistů Jiřího Macha, Radka Novotného, Jana Sklenáře a samotné autorky, symfonického orchestru Camerata Moravia, pěveckého sboru Chermon a kapely pod taktovkou dirigenta Joela Hány bude uvedeno 3. října 2024 v brněnském Sonu a 15. října 2024 v pražském divadle Hybernia.