01.10.2014 21:40

Divadelní spolek uvede inscenaci Za časů tlustých krav

Malá story o velké loupeži a jiné ještě větší loupeži. A taky o tom, že být mladý a starat se sám o sebe je těžký – pokud nemáš ségru či bráchu.” Tak o tom bude inscenace spolku Kašpar Za časů tlustých krav uruguayské autorky Estely Golovchenko. Premiéra se odehraje v pondělí 6. října od 18 hodin v Divadle v Celetné, kde zároveň otevře druhý ročník festivalu Kašpar.Start.

Kašpar opět vsadil na zajímavost vybraného titulu. Her španělsky píšících autorů je u nás málo a těch z Latinské Ameriky ještě méně. Hlavním důvodem je nízké povědomí o těchto textech – státy Jižní Ameriky jsou pro nás vzdálené a vlastně neznámé. V Kašparu se rozhodli tuto pomyslnou pokličku neznalosti a nezájmu lehce nadzvednout a text pro dva mladé lidi s mírně absurdní zápletkou zařadit na svůj repertoár. V české premiéře, v režii principála Kašparu Jakuba Špalka se na jevišti představí služebně a zároveň i věkově nejmladší členové spolku Kašpar – Alena Doláková a Aleš Petráš.

Děj hry se točí kolem v podstatě nevinné loupeže, na jejímž počátku byla vidina rychlého a relativně jednoduchého zbohatnutí. Ale jak se časem ukáže, věci nejsou úplně tak, jak se zdály být a celá hra o plechovkách, kravách, penězích, dětských snech a dospívající realitě nabírá nečekané obrátky. Vše se odehrává v opuštěné továrně na zpracování masa, kterou vybudovala scénografka Petra Krčmářová za pomoci surových materiálů – železných sítí, nekonečných ploch igelitu, praktikáblových desek, palet a samozřejmě hromady plechovek.

Závěrem jen snad zbývá dodat slovy Aleše Petráše: „Krávy jsou pro mě taková „taškařice“. Na jevišti si neustále hrajeme a to nejen herci, ale i režisér, dramaturgyně a scénografka. Vracíme se do dětských let a baví nás to! Tak snad se budete bavit i vy!“

Česká premiéra 6. října v 18:00 v Divadle v Celetné.
103. premiéra spolku Kašpar 

Hrají: Alena Doláková, Aleš Petráš
Režie: Jakub Špalek; Výprava: Petra Krčmářová; Překlad  a dramaturgie: Lenka Bočková

Estela Golovchenko je uruquayská dramatička, herečka, docentka a režisérka. Narodila se v roce 1963 ve městě San Javier, v Río Negro. V roce 1986 se stala členkou uskupení Divadlo Sin Fogón, skupiny, jež se zaměřuje na místní divadelní hnutí, tehdy již s více než dvacetiletou historií. Spolupracovala na více než padesáti inscenacích jako herečka, režisérka, asistentka režie nebo spolupracovnice na technických částech představení – světelný design, scénografie a kostýmy. Golovchenko je autorkou šesti divadelních her – El pan nuestro de cada día (2007), El dísparo (2005), Alcanza con que estés (2004), La despedida (2003), Punto y coma (2003) a Vacas gordas (2002). Za řadu z nich získala významná ocenění, ze kterých jmenujme např. cenu za nejlepší text domácího autora FLORENCIO v roce 2004 za hru Vacas gordas (Za časů tlustých krav), v roce 2005 získala za hru El dísparo (Výstřel) první cenu IMM (el Servicio de Artes y Letras de la Intendencia de Montevideo). Je držitelkou několika cen i za své divadelní režie a herectví.

                                                                                                

Autor článku: div. spolek Kašpar

Divadelní spolek uvede inscenaci Za časů tlustých krav