13.11.2017 12:46

Divadelní workshop v organizaci Veselé divadelní společnosti

Tak jako v každém povolání, i v divadle platí, že chce-li být člověk úspěšný, musí se neustále zlepšovat, reagovat na současné pojetí své práce a pořád se víc a víc rozvíjet. Chcete-li být lepší než vaši kolegové, musíte tomu něco obětovat, nejčastěji svůj vlastní volný čas. Platí to, ať už jste herci z povolání, studenti herectví nebo hrajete jen ve svém volném čase. Navíc, pokud vás divadelní svět baví a naplňuje, určitě by vás lekce z oblasti divadelní teorie i jevištní praxe mohly bavit. Ať tak či tak, mohlo by vás zajímat, že Veselá divadelní společnost, o. p. s., chystá na sobotu 25.listopadu divadelní workshop.

Pár vět o souboru…

Veselá divadelní společnost, o. p. s., je především studentským souborem. Nejde v něm pouze o divadlo, důležitou součástí jeho činnosti je i vzdělávání mladých herců. Na brněnské divadelní scéně působí od roku 2011 a uvedl několik představení, díky kterým byste ho mohli znát – Skácelovy Uspávanky, literární kabaret Ale co je pravda… nebo parodii na barokní operu Kocour v botách. Protože má za cíl nejen vytvářet představení, ale i vzdělávat, je součástí souboru i několik lektorů s bohatými zkušenostmi z divadla, rozhlasu i televize (více se o nich můžete dočíst zde: http://www.veseledivadlo.cz/index.php/o-nas/studentska-scena).

Celodenní divadelní dílna pro šikovné mladé herce

Přirozeně, že se divadlo zajímá o neustálý růst a vzdělávání svých členů. Právě teď se ale tuto možnost chystá nabídnout prostřednictvím celodenního workshopu i všem ostatním hercům, kteří mají zájem o nové znalosti. Co od workshopu můžete očekávat?

  • Lekci herecké výchovy – interpretace textu, vytváření a řešení situací, výrazové prostředky, tvorba postav
  • Lekci hlasové výchovy a zpěvu – dechová cvičení, práce s bránicí, intonace, zpěv
  • Pohybová cvičení –  základy jevištního pohybu, rytmická cvičení, kondiční cvičení, situační pohyb, výrazový tanec
  • Vybrané kapitoly divadelní teorie – dějiny divadla, zasazení do historického kontextu, konkrétní díla a autoři

Na závěr dne se pak odehraje ukázka scénického čtení ze hry Skleněný zvěřinec amerického dramatika Tennessee Williamse. Ta si klade důležitou otázku – má umělec právo na uskutečnění svého snu, nebo ne…? A to je otázka, která se úzce dotýká prakticky každého, kdo si zvolí uměleckou kariéru. Proto je po ukázce připravena diskuze s aktéry scénického čtení, psychologem i sociologem na téma „Sen je dovolen, sen smí být…“.

Kdy a kde se workshop koná?

Základním cílem workshopu je zprostředkovat pro zájemce z řad mladých, talentovaných herců nové znalosti a předat jim nové poznatky o divadelní tvorbě (které se dají zúročit třeba u přijímací zkoušky na uměleckou školu). Datum konání je, jak jsme již řekli, sobota 25. listopadu 2017, místem konání je Klub Leitnerka (Leitnerova 2) v Brně. Máte zájem o účast? Pak byste měli vědět, že workshop se koná od 10:00 do 20:00, a pro svou účast musíte něco málo udělat. Konkrétně stáhnout si ze stránek divadelního workshopu http://divadelniworkshopbrno.webnode.cz/ přihlášku, vyplnit a odeslat ji vedení divadla. Spolu s ní je potřeba zaplatit poplatek za účast, který činí 500 korun (platební údaje jsou k nalezení na stejné stránce). A co dál…? Sbalte si 25. listopadu ráno dobrou náladu, nadšení a spoustu odhodlání něco pro svou budoucí kariéru udělat, a přijďte do Klubu Leiterka, těšíme se na vás!

Autor článku: David Pokorný