07.04.2021 10:05

Divadelníci chtějí odborníka z Ministerstva zdravotnictví pro jednání s kulturou a jasný plán

Asociace profesionálních divadel odmítá diskriminaci kultury ve vztahu k jiným oborům a chce, aby kultura byla vnímána se stejnou vážností jako třeba průmysl. V otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který nazvala Velikonoční divadelní výzva, asociace požaduje mimo jiné jmenování odborníka na ministerstvu zdravotnictví (MZd) pro pravidelná jednání se sektorem kultury. S apelem na vytvoření plánu pro otevírání kultury se dnes na vládu obrátilo i vedení Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI). Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že se zástupci kultury jedná a nechce nikoho diskriminovat.

Asociace po Babišovi chce, aby expert na ministerstvu zdravotnictví rozuměl specifickým podmínkám kultury a kvalifikovaně prezentoval návrhy reprezentantů kultur při vytváření pravidel v době pandemie. Dopis premiérovi podepsali předseda asociace Stanislav Moša a její výkonná ředitelka Eva Kejkrtová–Měřičková. Dopis asociace zaslala ČTK.

Podle mluvčí MZd Barbory Peterové upravený protiepidemický systém, o němž se nyní diskutuje, řeší kulturu. „Se zástupci kultury jednáme, a to stejně jako se zástupci dalších sektorů a dalších resortů. Určitě není naším cílem kohokoliv v rámci pracovních jednání diskriminovat," uvedla mluvčí. Plán postupného rozvolňování v jednotlivých oblastech chce ministerstvo představit brzy.

Dopis Českého střediska ITI ČTK poskytla jeho prezidentka Yvona Kreuzmannová. Středisko je zastřešující platforma českých scénických umění. „Apelujeme na vás, členy vlády, pojďte s námi vytvořit plán! Dejme šanci všem, kteří jsou zodpovědní nebo kteří již mohou, ať už se prokáží očkováním, testováním nebo protilátkami. Vraťme jim vstupenku do běžného života! Za kulturou stejně jako pro cestování a další služby," stojí v prohlášení.

Rychlý vývoj potřebné aplikace by měl být podle jeho zástupců prioritou EU, ať už to bude zelený pas, Covid Pass či jinak pojmenovaný ověřitelný elektronický systém, který občany přiblíží normálnímu životu. „Nikoho nevylučuje, testovat se může každý, a čím rychleji zvládne vláda očkování, tím méně financí vynaloží na další opatření, restrikce a kompenzace," upozorňují autoři textu. Požadují pilotní projekty případné aplikace a chtějí stanovit striktní pravidla - tedy nikoli jen známá 3R, ale podrobný manuál, a umožnění open air akcí. „Zorganizované publikum je bezpečnější než davy v parcích!" uvádějí.

Asociace divadel v dopise Babišovi požaduje stejně jako České středisko ITI posouzení zahraničních zkušeností s pandemií s domácími odborníky a dobré příklady ze zahraničí implementovat do praxe v ČR. Apelují na to, aby se vytvořila dlouhodobá a srozumitelná strategie rozvolňování kultury. „Tyto naše jednoduché požadavky nebyly nikdy splněny. Byli jsme pouze prostřednictvím ministerstva kultury vyzýváni k opakovanému připomínkování návrhu protiepidemického systému PES v resortu kultury, což jsme učinili vždy obratem, ale bez jakékoliv zpětné reakce ministerstva zdravotnictví," píše asociace.

Podle ní měsíce trvající frustrující stav vyvrcholil při jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví 1. dubna. „Po dlouhé době konečně svolané jednání k úpravě systému PES bylo více než neprofesionální, arogantní, a proto pro nás zcela nepřijatelné. Zástupci ministerstva zdravotnictví zjevně neznali naše návrhy projednané s ministerstvem kultury a na otázky odpovídali rozporuplně," uvedli autoři dopisu.

Připomínají, že nechtějí dnes znát přesné datum rozvolnění kultury. Je však podle nich možné znát zdravotnické a epidemiologické parametry. „Urgujeme předložení variantního plánu postaveného na znalosti specifik jednotlivých prostředí v oblasti kultury," uvádějí v dopise.

Autor článku: ČTK: hrm, sdv, jw

Divadelníci chtějí odborníka z Ministerstva zdravotnictví pro jednání s kulturou a jasný plán

Zprávy

23.04.2021

Vláda projednala plán obnovování i kulturního života

Chystané obnovení činností, chodu služeb a veřejného života rozdělila do tzv. balíčků na základě předpokládaného poklesu výskytu nových případů nemoci COVID-19. Podle nového plánu se pro kulturu nejdříve otevřou muzea, galerie a památky. O konkrétních podmínkách jedná ministr kultury Lubomír Zaorálek s rezortem zdravotnictví.

22.04.2021

Firmy podnikající v živém umění již mohou žádat o dotace ve výzvě 3.3 z programu COVID – Kultura

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začalo ve čtvrtek 21. dubna přijímat žádosti ve výzvě 3.3 programu COVID – Kultura, kterou připravilo ve spolupráci s Ministerstvem kultury (MK). O dotaci mohou žádat firmy a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Žádosti je možné podávat do 30. června 2021. 

22.04.2021

Nový Dům tanečního umění v pražském Braníku otevře své brány letos v srpnu

Na sklonku léta bude v nově zrekonstruovaném neorenesančním areálu bývalého Branického pivovaru otevřen Dům tanečního umění Praha. Památkově chráněná budova z konce 19. století má velkorysé prostorové dispozice. Nabídne vynikající podmínky vzdělání v oboru tanec a kontinuální činnost profesionálních nezávislých tanečních souborů. Studentům tance umožní využít nabídku dlouhodobých stáží v profesionálních souborech, tedy praktické propojení vzdělávání s profesionální praxí.