02.03.2018 14:50

Divadlo Alfa připravilo inscenaci podle slavného románu Julese Verna Tajemný hrad v Karpatech

Plzeňské Divadlo Alfa připravilo jako svou další premiéru sezony, zaměřenou na starší děti, své pojetí slavného románu Julese Verna Tajemný hrad v Karpatech. Liberecký autor Vít Peřina, který s Alfou dlouhodobě spolupracuje, příběh původně napsal pro Divadlo Jonáše Záborského v Prešově. Pro Alfu vznikla upravená verze, režie se ujal Tomáš Dvořák, řekl dnes novinářům před slavnostní večerní premiérou ředitel divadla Jakub Hora.

Verneovka Tajemný hrad v Karpatech je Česku velmi známá, spíš než knihu ale lidé znají zejména stejnojmenný film Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského. Stejně jako ve filmovém zpracování, pojala i Alfa příběh jako parodii. Snaží se ale nekopírovat film, najít vtip i v jiných situacích než snímek a děj románu parafrázuje, převrací a posouvá po svém.

„Díky celé řadě vložených písňových čísel se naše adaptace blíží až k žánru bláznivé operety či jakési komické poloopery," uvedl Hora. Petr Borovský, představitel hlavní záporné role, zlotřilého barona Gorce, hru popsal jako detektivku se zpěvy. Na rozdíl od filmu se Alfa zaměřila na jednu hlavní dějovou linii. „Důraz klademe na linku operní pěvkyně Stilly, do níž byli zamilovaní oba hlavní hrdinové - hrabě Telek i baron Gorc," řekl Hora.

Do zapadlé karpatské vísky hluboko v lesích, kterou obývají prapodivní lidé, přichází hrabě Telek se svým sluhou a pátrají po Telekově dávné lásce, operní zpěvačce Stille. Její zmizení a možná i smrt má na svědomí zlotřilý baron Gorc. Jak se brzy ukáže, tajemný hrad nedaleko vesnice skrývá nejen barona Gorce, ale i řadu dalších překvapení. V bláznivém a velkolepém finále se všichni aktéři potkávají v útrobách hradu, který však má dílem baronova dvorního vynálezce Orfanika vylétne do povětří. Výbuch způsobí nejen velikou zkázu, ale přinese i překvapivé a šťastné rozuzlení.

Hlavní roli hraběte Teleka vytvoří Petr Vydarený, jeho místního pobočníka Josef Jelínek, vynálezce Orfanika hraje Martin Bartůšek. Na jevišti se objeví téměř celý soubor divadla. Výpravu při premiérové spolupráci s Alfou připravil Karel Czech, dramaturgem je Petra Kosová, hudbu napsal Vratislav Šrámek.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, abz