19.06.2017 12:49

Divadlo Alfa se zúčastní několika domácích i zahraničních festivalů

Plzeňské Divadlo Alfa vyjede na několik zahraničních i domácích festivalů. Fakt, že se účastní všech vrcholných českých festivalů a výběrových přehlídek v zahraničí, jen dokazuje skvělou formu divadla a jeho pevné postavení na špici domácí i evropské produkce, řekl ČTK ředitel Alfy Jakub Hora.

Do 24. června jsou plzeňští loutkáři na mezinárodním festivalu Metamorfozy Lalek v polském Bialystoku. Předvedou tam inscenaci CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska. „Program je na špičkové úrovni. S Alfou zde hostuje například vynikající francouzský soubor La Pendue, který mimochodem připravuje v příští sezóně novou inscenaci se souborem Divadla Alfa, nebo kultovní brazilský loutkář Duda Paiva," uvedl Hora. Dále se tam představují špičkové soubory z Polska, USA, Bulharska a Ukrajiny. Bialystok je jedním z center polského loutkářství, působí tam výborné divadlo i výborná divadelní univerzita.

S adaptací známých televizních Pohádek ovčí babičky se Alfa vypraví na Divadlo evropských regionů do Hradce Králové od 23. do 30. června. Na 66. Loutkářskou Chrudim (30. června až 6. srpna) poveze Cestu do středu Země (sopouchem Milešovky). Kromě inscenace bude prezentovat i interaktivní projekt Paleontologie naživo navazující na divadelní kus. Tento přístup k nabídce pro školy považují loutkáři za neobvyklý a inovativní.

V září pojede Alfa do německého Frankfurtu nad Odrou a v listopadu do dánského Silkeborgu na prestižní mezinárodní festival, který vyhradil Alfě speciální prostor a vybral si už legendární Tři mušketýry a CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska.

Na podzim bude Alfa hostem Mezinárodní festivalu Divadlo v Plzni, kde předvede Gazdinu robu. Zúčastní se také výběru nejzajímavějších inscenací na pražském festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem a mezinárodního festivalu Spectaculo Interesse v Ostravě.

Alfa nabídla v končící 50. sezoně přes 20 titulů a čtyři premiéry. Šlo o Cestu do středu Země, inspirovanou dílem Julese Verna a filmy režiséra Karla Zemana, která vznikla technikou kombinující loutkové divadlo a film. Další novinkou byly Kosprd a Telecí, tedy hrdinové stejnojmenné knížky Evy Papouškové, Gazdina roba Gabriely Preissové, která přiblížila klasické dílo českého venkovského realismu dospívajícímu publiku a pohádka O třech silácích, připravená na těla siláků souboru.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: Václav Prokš, mha