23.02.2017 11:08

Divadlo Alfa v Plzni uvádí Gazdinu robu v současné úpravě

Realistickým dramatem Gabriely Preissové z vesnického prostředí konce 19. století Gazdina roba se nechali inspirovat tvůrci plzeňského Divadla Alfa. Jejich nová stejnojmenná inscenace, která bude mít slavnostní premiéru 24. února, je určena pro starší školní děti, středoškoláky a dospělé. Původní předlohu Preissové autoři Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček přepracovali a promítli do současného světa, řekla ČTK dramaturgyně divadla Petra Kosová.

Příběh je zasazen do současných reálií, kde už tolik jako v původní předloze nehraje roli rozdílné náboženské vyznání nebo majetkové rozdíly. Zachováno ale zůstalo slovácké nářečí, do něhož nechali autoři svou verzi hry přeložit.

Gazdina roba je třetí premiérou Alfy v současné sezoně. Je také třetí inscenací v dramaturgické linii divadla, která se zaměřuje na mladé dospívající lidi v klasické světové i české literatuře. Jarkovský s Vašíčkem se tak v roce 2012 v představení Hamleteen zaměřili na mladého dánského prince Hamleta z klasického díla Williama Shakespeara. O dva roky později Alfa uvedla Ostře sledované vlaky s hrdinou Milošem Hrmou. „Nyní je to první dívka - žena, Eva krajčířka, která v Gazdině robě vsází svůj život na velkou lásku," řekla Kosová.

Ve Vašíčkově režii a Jarkovského dramaturgii vystupuje v hlavní roli Evy Andrea Ballayová - slovenská herečka, která do Alfy přišla loni z Nitry. Na jevišti se sejde se svými spolužáky z DAMU Petrem Vydareným, který hraje Mánka, a Josefem Jelínkem, jenž ztvárnil Samka. Roli Mánkovy matky hraje Blanka Josephová-Luňáková, držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla.

Preissová vydala Gazdinu robu v roce 1889 jako povídku a vzápětí ji zdramatizovala pro Národní divadlo. „Kritika dílo většinou cupovala, ale publikum ji přijalo - zůstala osm let v repertoáru. A zapsala se trvale do přízně dramaturgů divadel pražských i oblastních. V Plzni se poprvé hrála už v roce 1890. Od té doby ji místní diváci viděli čtyřikrát jako činohru a čtyřikrát jako operu Josefa Bohuslava Foerstera Eva," doplnila Kosová.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, hj