23.10.2015 10:38

Divadlo Alfa v Plzni uvádí hru Na půdě podle animovaného filmu

První premiérou nové divadelní sezony plzeňského Divadla Alfa je pohádka Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny. Podle svého stejnojmenného celovečerního animovaného filmu z roku 2009 ji pro divadlo volně upravil a režíruje výtvarník Jiří Barta. Dnes mělo představení určené pro děti od šesti let předpremiéru, oficiální premiéra bude v pátek.

Stejně jako ve filmu, oceněném mimo jiné Českým lvem za výtvarný počin, slibuje i divadelní představení kouzelný až detektivní příběh ze zaprášené půdy, kde odložené hračky svedou nelítostný boj se Strážcem času, řekl dnes ČTK Barta. Inscenace je jeho prvním autorským divadelním počinem. I když divadelní práce je od animovaného filmu značně rozdílná a živější, obě oblasti mají podle něj i něco společného. "Je to způsob vyjadřování. To, co divadlo používá, určitou náznakovost, stylizaci, jakýsi poetický způsob. Tenhleten způsob metafor používá animovaný film také, pokud mluvíme o krátkém autorském filmu," řekl.

Divadelní příběh je obdobný jako ve filmu. Některé postavy jsou upravené, další mají jiné role či jména, princip ale zůstává stejný - boj dobra a zla. "Negativní postavou je hodinář, profesor Miloš Hedvábný, který ovládá čas skrze velké sloupkové hodiny. V okamžiku, kdy se čas poruší, se snaží čas napravit, ale potřebuje k tomu sošku anděla. Unese proto panenku Elišku, zazdí ji do anděla a postaví ji do hodin," popsal autor. Eliščini kamarádi z půdy - medvídek Mucha, rytíř Krasoň a školák - svoji panenku hledají a nakonec ji vysvobodí.

Inscenace kombinuje film, loutky i lidské herce. Filmový úvod natáčeli autoři v létě na jedné skutečné půdě v Plzni. Objeví se tam skříň, která je pak ústředním bodem divadelní scény. Ve skříni, v jejích policích a šuplících totiž žijí odložené hračky. V úvodním filmu se objevují reálné hračky, na jevišti se promění v herce a loutky. "Je tam přitom takový princip, že pokud vidíme hračky zdálky, hrají je loutky, a když jsou v detailu, hrají živí herci," řekl ředitel Alfy Jakub Hora, který dal loni Bartovi podnět, aby zkusil svůj film převést na divadlo.

V inscenaci se představí většina herců Divadla Alfa, původní filmovou hudbu její autor Michal Pavlíček částečně upravil a doplnil. Barta se ujal režie, výpravy i textu, dramaturgicky mu pomáhala Anna Vášová.

Divadlo Alfa uvede v letošní sezoně opět čtyři premiéry, podle Hory jsou rozdělené tak, aby pokryly všechny věkové kategorie dětského diváka od předškoláků po starší děti.

www.divadloalfa.cz 


Autor článku: ČTK: Lada Pešková, kš

Divadlo Alfa v Plzni uvádí hru Na půdě podle animovaného filmu