16.10.2018 09:51

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede drama bratří Mrštíků Maryša

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede vrcholné dílo českého vesnického realismu Maryša. V titulní roli klasického dramatu Aloise a Viléma Mrštíkových se představí Anna Fixová, sedláka Lízala ztvární hostující Tomáš Töpfer. Premiérová představení jsou plánována na čtvrtek a pátek.

Nejslavnější české drama, které je zároveň vrcholem tvorby bratří Mrštíků, vypráví o dívce, která miluje chudého Francka. Rodiče jí však vyberou za manžela staršího vdovce mlynáře Vávru. Maryša dlouho vzdoruje, nikde ale nenachází pochopení, a tak se podvoluje. Nakonec v zoufalství otráví Vávru jedem nasypaným do kávy.

V dalších rolí se představí Helena Karochová, Vladimír Senič, Daniela Šišková, David Krchňavý, Eva Miláčková, Kateřina Fixová, Helena Vondrušková a Martin Dusbaba. Inscenaci s příbramským souborem nastudoval Milan Schejbal.

Maryša měla premiéru v pražském Národním divadle v květnu 1894 a od té doby prakticky nezmizela z jevišť. Byla adaptována i pro balet, operu a rozhlas. Příbramské divadlo ji uvede jako svou letošní předposlední premiéru. Diváci se do konce roku mohou ještě těšit na retromuzikál Dáma na kolejích podle předlohy Ladislava Rychmana.

http://www.divadlopribram.eu/