14.06.2017 09:55

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede hru německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede hru německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc, kterou soubor nastudoval pod vedením mladé začínající režisérky Alžběty Burianové. Premiérová představení jsou plánována ve čtvrtek a v pátek na malé scéně, řekla ČTK zástupkyně ředitele divadla Anna Čiperová.

Dramaturgie se ujaly Kateřina Fixová a Pavlína Schejbalová, výprava je dílem Pavly Kamanové. Publiku se představí Vladimír Senič, Ivana Krmíčková, Daniela Šišková, Petr Florián a Filip Müller.

Mnohovrstevnatý příběh začíná v panelovém domě. Velkoměstský činžák se pak stává vstupní branou do tajemného světa Orientu. Pětice protagonistů se následně ocitne na poušti, v prostředí arabských bazarů i harému.
Arabská noc se podle Čiperové podobá mýtu a je vyprávěna netradiční divadelní formou. Schimmelpfennig ji napsal v roce 1999, v prvních dvou sezonách hru uvedlo zhruba 40 divadel v Německu. V tuzemsku ji poprvé hrálo divadlo v Liberci v roce 2004.

Roland Shimmelpfennig se narodil v roce 1967 v Göttingenu. Po maturitě pracoval jako novinář v Istanbulu. V roce 1990 zahájil studium režie na škole Otto Flackenberga v Mnichově. Po dokončení se stal asistentem režie a později spolupracovníkem uměleckého vedení v mnichovském divadle Kammerspiele. Kromě toho pracoval v berlínské Schaubühne, ve vídeňském Burgtheatru a Volksbühne Berlín. Českým divákům se poprvé představil v Divadle Na zábradlí, které v roce 2003 uvedlo českou premiéru jeho hry PUSH-UP 1-3 v překladu Radky Denemarkové a režii Jiřího Pokorného.

http://www.divadlopribram.eu/

Autor článku: ČTK: khj, dr