03.10.2017 12:56

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede Pinterovy Narozeniny

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede hru britského dramatika, nositele Nobelovy ceny za literaturu a jednoho z průkopníků absurdního dramatu Harolda Pintera Narozeniny. Premiérová představení jsou plánována ve čtvrtek a v pátek, sdělila dnes ČTK Jitka Honischová z divadla.

V hlavní roli osamělého Stanleyho se představí Jiří Vojta. Mladíkův pokojný život naruší dva neznámí muži, kteří ho nutí, aby slavil narozeniny, přestože je vůbec nemá. „Hraju takový shnilý typ člověka, který utekl před svojí minulostí, tu mu ale připomenou právě dvě nové postavy," uvedl Vojta. Do dalších rolí obsadil hostující režisér Adam Doležal Roberta Tylečka, Helenu Karochovou, Moniku Timkovou, Martina Dusbabu a Filipa Müllera.

Narozeniny patří k Pinterovým nejúspěšnějším dramatickým textům. Jde o takzvanou "komedii hrozby" s děsivými prvky Kafkova Procesu. Příběh je vystavěn na modelové situaci, v níž dominuje uzavřený prostor a vetřelec, přinášející násilí a zkázu ze světa venku, jemuž není možno uniknout. Autor vychází z nevinné situace a promění ji v děs v důsledku hrozivého a pro diváka zdánlivě absurdního, protože nemotivovaného agresivního chování některých postav.

Harold Pinter se narodil 10. října 1930 v Londýně. Napsal přes tři desítky divadelních her, z nichž k nejznámějším patří kromě Narozenin Správce, Návrat domů či Zrada. Podílel se též na řadě filmových scénářů, v několika inscenacích svých her hrál, mnoho jich režíroval. Hlavními tématy jeho děl jsou strach, vina, posedlost, výčitky a touha. Pověstný byl i svými radikálními politickými názory, jako přesvědčený pacifista vystupoval proti válkám. Dlouholetý přítel prezidenta Václava Havla zemřel v prosinci 2008 ve věku 78 let.

http://www.divadlopribram.eu/

Autor článku: ČTK: khj, dr