19.05.2016 14:41

Divadlo Bez zábradlí uvede Shakespeara i živě přes internet

Repertoárovou novinku pražského Divadla Bez zábradlí, jíž bude inscenace hry Williama Shakespeara Mnoho povyku pro nic, doprovodí neobvyklý bonus. Všechna její představení budou vysílána živě přes internet, stejně jako kdysi bývaly vysílány rozhlasové hry.

Režisér Guy Roberts zasadil příběh této komedie o lásce a milostných útrapách do Anglie během druhé světové války. V improvizovaném rozhlasovém studiu uspořádá skupina dobrovolníků, piloti a ženy Spojenecké armády (kromě Britů to byli Američané, Australané i Čechoslováci), živé vysílání hry Mnoho povyku pro nic, aby podpořili morálku mužů na frontě. Příběhy herců se tak začnou prolínat s postavami z této hry, oba světy se propojí.
Roberts, který navrhl i scénu a kostýmy, využil překladu Martina Hilského a do inscenace obsadil Lucii Benešovou, Romana Zacha, Karla Heřmánnka jr. v alternaci se Štěpánem Benonim. V dalších rolích, často alternovaných, se objeví například Nikol Kouklová, Vanda Chaloupková, Anna Stropnická, Veronika Žilková, Petr Pospíchal, Martin Zbrožek, Veronika Freimanová či Dana Morávková.

Podle Robertse se tak divadlo připojilo ke stovkám scén po celém světě, která v roce 400. výročí Shakespearova úmrtí vzdala hold tomuto dramatikovi. "Jsem poctěn tímto úkolem i spoluprací s předními herci," řekl po dnešní generální zkoušce Roberts. Obavu z jazykové bariéry neměl, protože dobří herci se podle něj poznají bez ohledu na to, jakým jazykem mluví.

V průběhu představení svítí na jevišti červený nápis "On Air", herci jsou v "civilu", tedy v uniformách, a mluví do stojících mikrofonů. Uvaděčky jsou v bílém - jako zdravotní sestřičky a o přestávce zní divadlem swingová hudba. Autenticitu vysílání z válečného Londýna dokládá i přerušení v podobě náletu a dobové reklamy. Každou reprízu budou moci kromě diváků v hledišti poslouchat zájemci na internetových stránkách divadla na adrese www.bezzabradli.cz 

Guy Roberts je uměleckým ředitelem anglicky hrající Prague Shakespeare Company, jejíž členové hrají v Divadle Kolowrat. Mimo jiné uvádějí v angličtině i tuto Shakespearovu komedii. Do Prahy přijel před devíti lety jako stipendista amerického města Austin, kde byl ředitelem shakespearovského festivalu. Když dostal nabídku odcestovat do Evropy, vybral si Česko proto, že jeho babička pocházela z Moravy.

http://www.bezzabradli.cz/ 


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mha

Divadlo Bez zábradlí uvede Shakespeara i živě přes internet