11.01.2018 10:39

Divadlo Drak slaví 60. výročí založení

Divadlo Drak v Hradci Králové dnes večer zahájilo oslavy 60. výročí svého založení uvedením úspěšného představení Poslední trik Georgese Méliése. Výročí si divadlo bude připomínat celý rok také koncerty či výstavami. Oslavy vyvrcholí na podzim velkým setkáním na jevišti i v hledišti divadla.

„Oslavy bude doprovázet logo Let’s 60!, které představuje nejen hrdost na naši historii, ale také myšlenku, že divadlo se nesmí zastavit, ale musí jít stále dál," řekla ředitelka divadla Eliška Finková.

Divadlo chystá prezentaci i v zahraničí. „V rámci 60. výročí chceme také navázat na bohaté zahraniční kontakty a spoluvytvářet nové. S tím souvisí spolupráce s Českým centrem v Londýně a s několika londýnskými divadelními pracovníky," řekla ČTK k plánovaným akcím ve Velké Británii umělecká ředitelka Divadla Drak Dominika Špalková. Koncem ledna spolu s dramaturgem Tomášem Jarkovským navštíví Královskou akademii dramatických umění v Londýně. „Naše spolupráce začne v lednu přednáškou na jedné z londýnských univerzit. Rádi bychom v Londýně zahájili výstavu, která 60. výročí divadla připomene. Ta by měla pak kočovat po Velké Británii až do srpna, kdy bychom rádi vystoupili na prestižním festivalu Fringe ve skotském Edinburghu," uvedla Špalková.

V březnu uvede pánská část souboru v Hradci Králové premiéru inscenace Bílý tesák na motivy románu Jacka Londona. Speciálně k výročí si Drak nadělí inscenaci, která bude mít premiéru pod širým nebem na festivalu Divadlo evropských regionů. „V inscenaci se představí celý soubor, který si připomene kočovnické, jarmareční kořeny našeho divadla, aby tak mohl naplno projevit to, co Drak zdobí již téměř 60 let - totiž komediantství a muzikálnost," řekl k autorském titulu režisér Jakub Vašíček.

Součástí projektu oslav divadla budou koncerty i výstavy, které by měly dokreslit historii divadla a loutkářství.

Scéna vznikla v Hradci Králové v roce 1958 jako Východočeské loutkové divadlo. Drak se v názvu divadla, které na sebe začalo výrazně upozorňovat od konce 60. let, objevil v roce 1968. Divadlo vychází z tuzemské loutkářské tradice a je jednou z nejvýznamnějších českých loutkových scén. Své postavení Drak podtrhl od roku 1992 také provozováním Mezinárodního institutu figurálního divadla, místa konfrontace domácích a zahraničních tvůrců loutkového divadla. Od roku 2010 nabízí v Labyrintu Divadla Drak zájemcům možnost vyzkoušet si, jak vzniká divadelní inscenace.

http://draktheatre.cz/

Autor článku: ČTK: Tomáš Kučera, dr