10.11.2016 14:24

Divadlo Exil uvede drsnou komedii o bezdomovcích

Pardubické Divadlo Exil v sobotu uvede premiéru drsné komedie Domov můj. Amatérský soubor, který má jako jediný v kraji vlastní scénu, poprvé oslovil profesionálního režiséra. Umělecký vedoucí olomoucké Divadla Tramtarie, Vladislav Kracík, inscenaci zkoušel s herci dva měsíce.

"Na hrách Jiřího Pokorného mám rád, že jsou neskutečně vtipné. A také to, že si je nespletete s hrami žádného jiného českého dramatika, protože je to zkrátka svérázná, originální záležitost," uvedl Kracík.

Inscenace je třetím uvedením od její vzniku v roce 2011. Dramatik Jiří Pokorný ji napsal pro Divadlo na Zábradlí. Je o čtyřech bezdomovcích, kteří chodí nocovat na hřbitov, kde jednou najdou igelitovou tašku plnou peněz, čímž začíná jejich cesta z Olšanského hřbitova do luxusního hotelu Hilton.
Kracík označuje hru napůl za bezdomoveckou gangsterku ve stylu filmů Quentina Tarantina a napůl za mysteriózní příběh, který stylově odpovídá dějům snímků Davida Lynche. "Každá taška s nalezenými penězi má svého původního majitele. Ale majitelem této tašky je někdo, jehož jméno by nikoho z našich hrdinů ani ve špatném snu nenapadlo," dodal Kracík.

Divadlo Exil má aktuálně na repertoáru devět her, z toho čtyři v letošní sezoně uvádí premiérově. Je držitelem mnoha ocenění ze soutěžních přehlídek amatérského divadla.

Před rokem 1989 bylo v Pardubicích 11 ochotnických spolků. Po pádu komunistického režimu se všechny postupně rozpadly. Divadlo Exil vzniklo v roce 2000, kdy fungovalo ještě po názvem (a)Maťák. Současný název odkazuje na Karla Havlíčka Borovského, jeho jméno nese ulice, v níž divadlo sídlí.

http://www.divadloexil.cz/ 


Autor článku: ČTK: jlc, dr

Divadlo Exil uvede drsnou komedii o bezdomovcích