30.03.2017 13:23

Divadlo F. X. Šaldy uvede slavný americký muzikál Funny Girl

Slavný americký muzikál Funny Girl o životě herečky Fanny Briceové připravuje k uvedení opera libereckého divadla F. X. Šaldy. Premiéru bude mít inscenace v režii Jany Janěkové tento pátek. V hlavní roli budou alternovat Jitka Osičková a Vendula Příhodová. Hudebního nastudování se ujal dirigent Dan Kalousek.

Liberecká opera slavné muzikály z 50. a 60. let minulého století zařazuje do svého repertoáru pravidelně, naposledy to byla před dvěma lety My Fair Lady. „Máme orchestr, který krásně zvládá swingovou hudbu, takže volíme muzikály z této staré krásné klasické swingové éry. A bylo jen otázkou času, kdy i tento z top muzikálů této éry přijde do Liberce," uvedl vedoucí operního souboru Martin Doubravský.
Světovou premiéru měla Funny Girl s Barbrou Streisandovou v hlavní roli v roce 1964 v New Yorku, na Broadwayi se stala inscenace hitem a měla 1348 repríz. Muzikál je známý nejen svými nezapomenutelnými melodiemi, ale také díky filmové adaptaci z roku 1968, ve které Streisandová za hlavní roli získala filmového Oscara.

Muzikál od Julea Stynea a Boba Merrilla pojednává o životě americké herečky Fanny Briceové působící v období před a po první světové válce. Podle režisérky jsou v muzikálu zachycené fragmenty z osobního i profesního života slavné herečky a zpěvačky. „Je to trochu divadlo na divadle," uvedla Janěková. Tomu je uzpůsobena i scénografie. „Je vystavena jako jeviště na jevišti - čtyři bloky vytvářejí jednotlivé scény a situace, kterými Fanny za svůj život prochází," uvedla výtvarnice Renata Slámková. Tříhodinové představení je náročné i co se týče kostýmů. Jen pro Fanny jich muselo být připraveno asi 20.

Představitelka hlavní role Jitka Osičková má pro Fanny Bricevou jen slova obdivu, považuje ji za jedinečnou. „Je to neuvěřitelně uvěřitelný člověk. Pro mě velká inspirace, ikona, zároveň úžasná herečka, zpěvačka, člověk s velkým srdcem a nadáním," uvedla. Roli Nicka Arnsteina, osudové lásky této jedné z největších amerických hereckých hvězd 30. let, ztvární v libereckém divadle Josef Guruncz a Michal Starý. V roli matky Fanny se představí herečka Kateřina Macháčková.

http://www.saldovo-divadlo.cz/