14.02.2019 13:12

Divadlo F. X. Šaldy uvede v české premiéře hru Paula Lucase Naše sebrané trable

Každý z nás jistě v životě zažil období, kdy se prostě nedaří. Ať děláte, co děláte, smůla se vám lepí na paty, jedna nepříjemnost střídá druhou a okolí vás zaplavuje pouze špatnými zprávami. V takových chvílích se začneme ptát, proč se to vlastně děje. Je to naše vina, může za to někdo jiný, nebo je to snad osud? Dají se takové věci ovlivnit, nebo je to vše napsáno někde ve hvězdách? Přesně tuto otázku si kladou také Hannah a její otec Vaughan, hlavní hrdinové hry Paula Lucase Naše sebrané trable. Dostali se do tíživé sociální situace, živí se, jak se dá, a aby toho nebylo málo, stanou se obětmi vyděračů, kteří unesli jejich matku, respektive Vaughanovu ženu. Není to však obyčejný únos a lupiči žádají denně nové výkupné. Trable a problémy hlavních hrdinů narůstají, jak se však záhy ukáže, nejsou jediní, kdo má problémy. Vzápětí totiž zjistíme, že smůla se lepí na paty také dalším postavám -  dvojici únosců, bratrům Leytonovi a Regovi, neúspěšnému sebevrahovi Oliverovi i lehce potrhlé pošťačce Margot. Začne se rozehrávat kolotoč absurdit, naprosto neočekávatelných situací a také originálního, typicky britského humoru. Dějí se zde věci, naprosto nevídané, nečekané a půvabně střelené.

Není náhodou, že se režie této hry ujal Petr Palouš, liberecký patriot a člověk, který v Šaldově divadle pracuje již několik desítek let. Britský humor je mu velmi blízký - vždyť to byl on, kdo jako překladatel přivedl do českého prostředí skeče Monty Pythonova létajícího cirkusu. Zvolil si text, který je právě britským originálním humorem naplněn od začátku, až do samotného konce, a nejen to. Za vším tím bláznovstvím a crazy situacemi ukrývá výpověď o dnešním světě, výpověď, která není lichotivá a klade řadu otázek souvisejících s lidským údělem. Petr Palouš k výběru této hry řekl: „Hra není příliš známá a mimo Anglii se dosud nehrála. Já jsem si ji vybral, mimo jiné, proto, že originálně pracuje s mnohými klišé moderní popkultury, jakými jsou například určitá vyšinutost postav, únos, vzhlížení k módním idolům, detektivní zápletka atd. Vše se tu ovšem děje v parodické rovině a je podpořeno suchým anglickým humorem. Pro mě je to originální komedie do dnešní doby.“

A na koho se mohou diváci těšit?  V roli Vaughana se představí nestor našeho divadla Václav Helšus, který nám o této nové komedii prozradil: „ Jedná se o novodobou anglickou konverzační komedii, a to je žánr, který mám moc rád.  Je ozvláštněná vnitřním příběhem nešťastných lidí, kteří hledají smysl života v náhradních cílech, což mi hodně připomíná náš současný život. Vzpomínám, že, když jsem si hru poprvé přečetl, hodně jsem se smál, ačkoliv jsem si vzápětí uvědomil, že vždycky to v té komedii k smíchu není.“ Jeho půvabně pragmatickou dceru Hannah ztvárňuje Michaela Foitová. V roli  cholerického únosce Leytona, který nemá štěstí u žen, se můžete těšit na Jakuba Kabeše, jeho bratra Rege, který se vyžívá v trochu šílené hudbě, hraje Přemysl Houška. Do úplného výčtu rolí ještě chybí věčně zasněná pošťačka Margot v podání Jany Hejret Vojtkové a nepraktický sebevrah Oliver, jehož největší zálibou je četba Guinessovy knihy rekordů, kterého si zahraje Michal Lurie. Inscenaci uvádíme v české premiéře v překladu Petra Fantyse a premiéra proběhne 15. února 2015 od 19 hodin v Malém divadle.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Jakub Kabeš