01.07.2019 09:51

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci připravuje pro příští divadelní sezonu dvanáct premiér

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci připravuje pro novou divadelní sezonu 12 premiér. Bude to o dvě méně než v uplynulé sezoně, důvodem je modernizace vzduchotechniky a topení v historické budově velkého divadla, které kvůli tomu zůstane zřejmě až do konce října uzavřené. Přesto divadlo chystá jednu světovou premiéru, kterou bude adaptace Vesnického románu Karoliny Světlé. Pod názvem Sylva ji uvede v červnu příštího roku.

„Karolina Světlá je velmi spjatá s naším regionem. Je to zvláštní, ale její román Kříž u potoka se objevil na jevišti asi dvakrát, možná třikrát, ale u nás nikdy. Vesnický román, opravdu nádherná knížka, se neobjevil nikdy. Ani Karolina Světlá se v Liberci nikdy nehrála, v minulosti se hrála jen Hubička, kde byla Světlá autorkou námětu k opeře," řekl šéf liberecké činohry Šimon Dominik. Šaldovo divadlo tak podle něj pokračuje v linii, kdy se divákům snaží nabídnout místní témata nebo místní příběhy.

Činohra připravuje pro příští sezonu také dvě české premiéry. V prosinci uvede na scéně Malého divadla výpravnou pohádku indicko-britského spisovatele Salmana Rushdieho Hárún a Moře příběhů. V únoru se také v Malém divadle uskuteční premiéra komorního příběhu nejhranějšího současného francouzského dramatika Floriana Zellera Syn. Diváci se ale podle Dominika mohou těšit také na Paní z moře jednoho z nejslavnějších klasiků světového dramatu Henrika Ibsena. Pod Ještědem poprvé se bude hrát adaptace slavné detektivky Aghaty Christie Vražda v Orient expresu. Divadlo v premiéře uvede také komedii Francise Vebera Blbec k večeři.

Tři tituly připravuje pro novou divadelní sezonu operní soubor Šaldova divadla. V prosinci uvede v premiéře Příhody Lišky Bystroušky Leoše Janáčka, liberecké divadlo operu naposledy nastudovalo v roce 2003. Po ještě delší odmlce se na prkna libereckého divadla vrací Mozartova opera Don Giovanni. Operní soubor ji podle dramaturgyně Lindy Keprtové nastudoval naposledy v roce 1991. Na květen operní soubor připravuje premiéru Lovců perel George Bizeta, operu uvidí diváci v Liberci poprvé.

Tři premiéry chystá na příští sezonu také divadelní soubor. První premiérou ve velkém Šaldově divadle bude po rekonstrukci vzduchotechniky baletní komedie Sluha dvou pánů inspirovaná klasickou divadelní hrou italského dramatika Carla Goldoniho. V dubnu uvede divadlo v premiéře balet Amadeus podle předlohy stejnojmenného filmu Miloše Formana. Autorem režie i choreografie je jeden z nejvýznamnějších slovenských choreografů a režisérů, tanečník Ján Ďurovčík. Poslední baletní premiérou bude taneční drama podle předlohy maďarského spisovatele Ference Mojnára Liliom.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: ČTK: Leona Vacková, kš

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci připravuje pro příští divadelní sezonu dvanáct premiér

Inscenace

14.10.2019

První premiérou nové sezony v Divadle Na zábradlí jsou Krátké rozhovory s odpornými muži

Divadlo Na zábradlí uvede 18. a 19. října v české premiéře autorskou adaptaci povídkového cyklu Davida Fostera Wallace Krátké rozhovory s odpornými muži. Inscenace režijního tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, který na zdejší scéně debutoval v roce 2017 titulem Dánská občanská válka 2018–2024, se hemží lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. I přesto jde o dílo plné ironie a černého humoru.  

14.10.2019

První premiérou Klicperova divadla v sezóně bude autorská adaptace sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč

První premiérou Klicperova divadla v sezóně 2019/2020 bude autorská adaptace filmové sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč. Snímek z roku 1973, ve kterém si hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keaton, je právem považován za jeden z vrcholů svého žánru. Příběh obyčejného muže, který se bez vlastního přičinění probudí z narkózy o 200 let později, než měl původně v plánu, připravil režisér Adam Skala.

11.10.2019

Rodinné představení Spitfire Company o přátelství chlapce a psa a jejich boji proti čínské tajné policii

Divadelní soubor Spitfire Company představí 11. října od 19:00 v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu rodinné představení Podvraťáci o osudovém setkání osamělého chlapce a vojenského bojového psa. S nadsázkou líčí alternativní životopis hongkongského studentského vůdce Joshuy Wonga, který se stal jednou z hlavních tváří současných protivládních protestů.