13.12.2017 11:24

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci zasadilo děj Smetanovy opery do prostředí tenisového kurtu

Nezvyklou scénu nabídne liberecké divadlo F. X. Šaldy u opery Bedřicha Smetany Dvě vdovy. Dílo z konce 19. století zasadil režisér Jan Antonín Pitínský do prostředí tenisového kurtu.

„Chtěli jsme tomu vnuknout nějakou přirozenou dynamičnost a grotesknost, když jsme to převedli ze staré klasicistní verandy někde na kraji malého městečka na tenisový kurt," uvedl Pitínský. Vedoucí libereckého operního souboru Martin Doubravský obecně považuje takové posuny v čase za nebezpečné. „Je vždy složité, aby se text tomu přenesení nevzpíral," uvedl. V tomto případě to ale považuje za prospěšné. „Text je nadčasový a postavený vztahově a konverzačně tak, že to byla šťastná idea. Pro mě je to velmi osvěžující," dodal.

Dvě vdovy patří mezi relativně málo uváděné Smetanovy opery. Liberecký soubor ji předtím naposledy uvedl před více než 40 lety. Premiéru bude mít opera tento pátek. Vedle známého režiséra se vedení divadla podařilo pro nové nastudování získat i významného českého dirigenta Roberta Jindru. Ke Dvěma vdovám si podle svých slov hledal cestu nejdéle ze všech Smetanových oper. „Je to ale geniální mistrovské dílo, jen k němu musí člověk dozrát. Věkem, zkušenostmi," uvedl. Podle něj jde o žánrově velmi pestré dílo, které působí opravdově a přirozeně. „Je hravé, vážné, dojemné, i směšné. Nevím, jaká jiná opera má všechny tyto atributy dohromady. Považuji ji za přelomové dílo," uvedl.

Dvě vdovy z roku 1874 jsou jedinou Smetanovou operu, která není inspirována tuzemským zdrojem. Francouzskou komedii Lex deux veuves Jeana Pierra Mallefilla nicméně autor libreta Emanuel František Züngel umístil do českého prostředí. Děj opery o dvou dějstvích vypráví osudy dvou ovdovělých žen - energické statkářky Karoliny, která i po smrti manžela řídí hospodářství, a vdovy Anežky, která se naopak trápí kvůli zdánlivě zapovězené lásce ke statkáři Ladislavovi.

V hlavních rolích se představí sólisté libereckého divadla a Národního divadla. V roli Karolíny budou alternovat Věra Poláchová a Soňa Godarská, jako Anežka se představí Dana Burešová či Lívia Obručník Vénosová. Ladislava ztvární Dušan Růžička nebo Martin Šrejma a v roli Mumlala diváci uvidí Pavla Vančuru a Zdeňka Plecha.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, hj