21.01.2016 12:06

Divadlo Facka zahrálo na Ukrajině pro děti z Doněcké oblasti

Letadlo, noční vlaky, jízda zasněženými ulicemi, od rána nabitý program a radost dětského publika, to zažili minulý týden herci Divadla Facka při své cestě po Ukrajině. České a Polské centrum v Kyjevě totiž připravilo pro děti z Ukrajiny představení polských a českých herců.

Facka hrála nejprve v Charkovském divadle mladého diváka představení Túdle Núdle a na druhý den realizovali workshop pro studenty herectví na místní vysoké škole. Ředitel divadla Sergej Sanža v rámci workshopu ukázal studentům některé techniky pantomimy, studenti si pak připravili krátkou pantomimickou etudu a po té ve spolupráci s Martinem Mišíkem k ní dělali improvizovanou hudbu na loopstation. Studenti tak nejen poznali jednoduchý způsob tvorby hudby v jednom člověku, ale také silnou provázanost hudby a scénického obrazu. "Upřímně jsem nečekal takový zájem sudentů, myslel jsem si, že když vytáhnu looper najde se mezi nimi minimálně pět beatboxerů, kteří už takto hudbu do představení dávno dělají," řekl Martin Mišík. "Stal se však opak, studenti se zájmem zkoušeli, co vše se na loopstation dá vytvořit a hledali cesty, jak jim může pomoci oživit jejich představení."

Největší zážitek na divadelníky čekal v Dněpropetrovsku, kde zahráli pro rodiny s dětmi,  z Doněcké oblasti, kteří žijí v Dnepropetrovském azylovém centru. "Po představení za námi chodili rodiče dětí a osobně nám děkovali za úsměv, který se nám u nich podařilo vytvořit." řekl překvapený Sergej Sanža. Martin Mišík jen dodal: "Nikdy jsem si neuvědomil sílu divadla více, než v této chvíli."
"Když nám naše průvodkyně Natáliya Andryeyeva řekla, že ji velmi prosili v centru pro handicapované děti, jestli bychom ještě před odjezdem nezahráli i pro ně, neváhali jsme oba z odpovědí, že samozřejmě." Přes husté sněžení a silnice plné sněhu se Facka vydala na okraj města zahrát ještě jednou.

Loučení s Nataliyí bylo zároveň i radostí z upřímného shledání podobně smýšlejících lidí. Herci z Facky dnes už ví, že se na Ukrajinu budou vždy rádi vracet a vždy se budou těšit na shledání s přáteli, které tam potkali.

www.divadlofacka.cz 

Autor článku: Martin Mišík