18.09.2018 08:22

Divadlo Husa na provázku uvede dramatizaci Kafkova románu Amerika

Na výpravu do Ameriky, jak ji literárně zobrazil Franz Kafka, se vydá brněnské divadlo Husa na provázku. Dramatizaci nedokončeného Kafkova románu režíruje Michal Dočekal, který Ameriku už jednou inscenoval v Kluži v Rumunsku. V představení čerpá také z dalších Kafkových textů a z poezie Egona Bondyho.

Kafkův rukopis Amerika, známý také pod titulem Nezvěstný, je obrazem moderního světa viděného očima šestnáctiletého chlapce, který se ocitl za oceánem v kůži přistěhovalce. Snaží se chovat správně, pochopit zvyklosti, v podivném a vzdáleném prostředí, ale rozumí máločemu.

Osud vykořeněného chlapce putujícího neznámým světem je podle divadelníků v lecčem podobný české společnosti v posledních desetiletích. „Také zažívá jakýsi proces formování, ohledávání prostoru svobody a poznávání svobodného světa. To poznávání je často neradostné, bolestné, často jsou poznatky v rozporu s našimi představami," řekl novinářům Dočekal.
Připomněl také to, jaký zvuk a symbolický význam mělo pro několik generací Čechů slovo „Amerika" - označovalo jakýsi vzdálený ráj, bájný svět, kde je možné cokoliv. Jeho vnímání se ale průběžně mění.

Husa na provázku se podle režiséra nepouští do žádných přímočarých aktualizací. „Zůstává to Kafkovou Amerikou," uvedl umělecký šéf Husy na provázku Miroslav Oščatka.

V hlavní roli Karla Rossmana se představí Martin Donutil, jenž odchází do angažmá v Městských divadlech pražských, ale s Provázkem chce zůstat v kontaktu. Dále v inscenaci hrají například Jan Kolařík, Simona Zmrzlá, Vladimír Hauser a Ivana Hloužková.

https://www.provazek.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr