26.10.2021 13:01

Divadlo J. K. Tyla uvede během jednoho týdne několik menších činoherních inscenací

Během prvního listopadového týdne se Malá scéna Divadla J. K. Tyla v Plzni otevře činohernímu projektu – Český týden s činohrou, během kterého soubor uvede hned několik menších inscenací. Každý večer od 2. do 6. listopadu budou moci diváci navštívit jinou novinku, ve všech případech však půjde o netradiční zpracování různorodých žánrů, ve kterých se herci představí nejen ve svěřených rolích, ale také v pozici režisérů, skladatelů, scénografů a kostýmních návrhářů.

Projekt vznikl místo komorní premiéry, jež obvykle připravuje činoherní soubor právě na podzim. „Na repertoáru máme kvůli koronaviru mnoho nevyhraných inscenací. Proto letos naši podzimní premiéru neuvedeme,“ vysvětluje šéfka činohry Apolena Veldová. „Chceme ale využít času a prostoru na Malé scéně a zároveň přiblížit divákům činoherní možnosti i z jiných úhlů pohledu, než je běžné. Jednotlivé premiéry se od sebe liší nejen tématy, ale i netradičním zpracováním.“

Český týden s činohrou zahájí 2. listopadu Melodramatický kabaret od Dvořáka k Vodňanskému v režii muzikoložky, dramaturgyně, pedagožky a publicistky Věry Šustíkové, který diváky seznámí s dvanácti ukázkami z české tvorby 19. a 20. století a s jedním dílkem zcela novým vytvořeným samotnými herci.

Následovat bude autorská inscenace Divadelní dramatické dílny – Otázky DDD. Tu zformovali pod vedením lektorů samotní studenti. „Nejzajímavější na inscenaci Otázky DDD jsou základní témata, se kterými studenti přišli. Výsledný tvar je humorný, obsahově satirický a někdy až mrazivý,“ přibližuje inscenaci Apolena Veldová.

Ve čtvrtek 4. listopadu se diváci mohou těšit na uskupení Moped, které již inscenovalo na Malé scéně 1 × 6 pohádek nebo V žen Karla IV. a které tentokrát připravilo fiktivní seminář s názvem Stud, pud, úd aneb Česká erotika za Rakousko-Uherska. Inscenace je určena pro dospělé.

Čtvrtou premiérou činoherního týdne bude scénické čtení ze hry spisovatele, dramatika, scénáristy a politika Milana Uhdeho Jak Božena Němcová předčítala v Brně v režii herce Libora Stacha. „Přijde mi velice zajímavé, že Milan Uhde napsal hru, která je tak trochu výsměchem brněnské intelektuální obci, do níž sám – i přes snahu se z ní v devadesátých letech tak trochu vymanit – patří. A ještě to udělá tak mistrovsky, že si půjčí jména skutečných brněnských intelektuálů, žijících před více než sto padesáti lety, a nechá je promlouvat současným jazykem, abychom měli pocit, že to jsou lidé, které moc dobře známe. Ono vůbec to míchání časových rovin je velmi zajímavý prvek, s nímž bych rád pracoval,“ říká o hře Libor Stach a dodává: „K této aktovce vznikl i plzeňský dovětek v podobě další ‚miniaktovky‘.“

Na podvečer 6. listopadu si oblíbená herecká a manželská dvojice, Monika Švábová a Pavel Pavlovský, připravila Vzpomínkový večer na Miroslava Horníčka, který se uskuteční v komorním prostředí Foyer Miroslava Horníčka od 17.00. Celý týden pak završí ve stejný den od 19.00 dobrodružná cesta s názvem Šumné stopy Lipuse a Lindauera, kdy si diváci budou moci vychutnat s režisérem Radovanem Lipusem osobitě komentovanou projekci jednoho dílu z oblíbeného televizního projektu Šumné stopy. Hostem večera bude také ředitel Západočeské galerie Roman Musil, jenž sám s Maory vyjednával zápůjčku obrazů pro výstavu v roce 2015,“ dodává Veldová. Právě o plzeňském rodákovi – malíři Bohumíru Lindauerovi – připravuje plzeňský činoherní soubor hru Renaty Putzlacher v režii Radovana Lipuse. Premiéra inscenace Lindauer? Pākehā! je naplánována na 11. prosince 2021 ve Velkém divadle.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková, foto ze zkoušky inscenace Jak Božena Němcová předčítala v Brně