19.02.2018 11:50

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

Divadlo Kámen se ve svém (ne)iluzivním jaru pokouší o další tvůrčí směr a přístup. Tentokrát ho nazývá autentickým bytím v (ne)iluzivním divadelním rituálu. „Divadlo je vždy v nějakém smyslu iluze. I když jsou v divadle skutečné židle, a dokonce skuteční lidé, alespoň část toho podstatného je jen jako. Z iluze neunikneme a ani se o to nebudeme pokoušet. Chceme ji spíš zkoumat, dívat se na ni z různých úhlů, v různých rytmech, v různých situacích, v různých stádiích různých rituálů,“ říká umělecký šéf Divadla Kámen Petr Odo Macháček.

Zkoumání nechce Divadlo Kámen nechávat jen na rovině divadelní, ale chce se o tématu (ne)iluzivnosti bavit, přemýšlet o něm. Na první salónní debatu pozvalo teatrology prof. Jana Císaře a Martina Pšeničku. Profesor Jan Císař sleduje tvorbu Divadla Kámen delší dobu. „Kámen byl od počátku přesvědčen o tom, že dosavadní principy a postupy divadla nemohou stvořit odpovídající obraz současnosti. Nezajímá se o to, co slova znamenají, ale o to, jak jimi jednáme, co skrze ně uskutečňujeme. Nabízí se řada interpretací, které spočívají na schopnosti diváka vnímat takové divadlo.“

Více informací o hře „OK plus F“ na stránkách www.divadlokamen.cz a FB  Divadlo Kámen Praha

Autor článku: Helena Macháčková