02.02.2017 11:51

Divadlo Komorní svět uvedlo hru Lenky Procházkové Ucho

Divadlo Komorní svět uvedlo hru Lenky Procházkové Ucho. Dramatizace filmového scénáře stejnojmenného filmu Ucho vznikla pod režijním vedením režisérky Světlany Lazarové. Lenka Procházková zdramatizovala scénář svého otce Jana Procházky na zakázku Moravského divadla v Olomouci v roce 2010. Premiéra proběhla v Divadle Karla Hackera ve středu 25. ledna 2017 za účasti Lenky Procházkové.

Režisérka Světlana Lazarová na sebe upozornila roku 2013 inscenací divadelní hry Stefana Caneva Druhá smrt Johanky z Arku v hlavní roli s Vilmou Cibulkovou. Následovala doposud uváděné monodrama rakouského dramatika Norberta Silberbauera Svatoušek v pražském Činoherním klubu. Nejčastěji své umělecké projekty realizuje v rámci své produkční společnosti Golden Acher Productions.

Brilantní psychologické studii o strachu přiznat si, že své životy jsme zaprodali něčemu, v co jsme věřili a nic není tak, jak se zpočátku zdálo. To vše je ústředním tématu komorního psychologického dramatu Ucho. Propracované, sugestivní vyprávění hlavních postav udržuje diváka v napětí a využívá i hry s divákovým očekáváním.
Ludvík se vrací se svou manželkou Annou z bouřlivé oslavy politické garnitury minulého režimu do svého potemnělého domu, aby postupně odhalily, že jsou svými spolustraníky odposloucháváni. Pod tlakem vyplouvá na povrch odvrácená tvář jejich vzájemného vztahu a jejich minulosti. Strach z pravdy a jejich následků tráví jejich manželství jako jed. Monstrózní systém komunistické moci kafkovskou optikou odhaluje principy manipulace s lidskou psychikou a obyčejnými životy. Režisérka se snaží odhalovat podstatu patologického vztahu obou hrdinů. I když jde o pohled krutý a kontroverzní, Lazarová v něm stále hledá naději a poučení pro současného diváka.

V titulních rolích komorního dramatu se představily Marián Škorvaga, Andrea Jeřábková a Jan Bartoška.

http://divadloks.cz/

Autor článku: Petra Navrátilová